Zeux ile Finansal Yaşama Kripto Para Dokunuşu

ZEUX, DÜNYANIN İLK KRİPTO MOBİL ÖDEME VE YATIRIM PLATFORMU

 

İnsanoğlu geçmişten günümüze pek çok konuda farklı aşamaları aşarak geldi. Alışveriş ve ticaret kavramlarıda insanoğlunun gelişimine en büyük katkı sağlayan unsurlardan birisiydi. Alışveriş ve ticaret esnasında ilk çağlarda takas ekonomisi vardı. İnsanlar ihtiyaçlarını birbirlerinde olan mal ile takas ederek yürütüyordu. Meşhur olarak bilinen, dünya üzerinde ilk alışveriş sırasında para kullanımı Lidya uygarlığı ile başlamıştır. Özellikle bizim bulunduğumuz coğrafyalarda hızla ilerleyen para kullanımı ve yazının gelişimi parayı farklı şekillerde basılabilir kılmıştır. Para ile alışveriş yüzyıllar boyunca kullanıldıktan sonra belirli gelişmeler neticesinde 2000’li yıllara kadar gelişen bankacılık sektörü sayesinde dijital para kullanımı yaygınlaşmaya başlanmıştır. Artık ticaret sırasında dünyanın bir ucundan bir ucuna bankalar ve bazı finans kuruluşları aracılığıyla hızlı para transferi dönemi başladı. Tüm bunlara bir yanıt doğmak için hazırlanıyordu. 31 Ekim 2008 tarihinde insanoğlunun en büyük potansiyellerinden birisine sahip bir para birimi için ilk adım atıldı. Bitcoin’in ilk whitepaper’ı Satoshi Nakamoto tarafından 10 yıl önce yazıldı. Ve bunun sonrasında dünya için kripto para çağının başlangıcı ve Blockchain’in gelişim süreci başladı. Bitcoin sadece bir kripto para değil, aynı zamanda Kripto Para ve Blockchain teknolojisinin bilinen yüzü oldu.

 

Bitcoin’in ardından 10 yıl içinde kripto para ve blockchain teknolojisi hızla gelişti. Özellikle geçtiğimiz yıl büyük bir farkındalık ortaya çıktı. İşte bu on yıllık süreci ele aldığımızda bugün geldiğimiz noktayı görmek adına şunu belirtmek istiyorum ki, şu an coinmarketcap verilerine göre 2000’den fazla kripto para startup’ını tamamlamış ve piyasaya katılmış durumda. Üstelik hali hazırda 500’e yakın ICO’da yol haritasına uygun şekilde yol alıyor ve 1 yıl içinde onların katılımıyla mevcut kripto para sayısı 3000’e yaklaşacak. Bitcoin, bir ödeme aracı olarak yani bir para birimi olarak kullanılmak üzere piyasaya sürüldüğünde anlaşılması basit olmadı. Peer-to-peer yani aracı olmadan iki kişi arasında direk para transferi sağlayacak bir araç Bitcoin. Ancak işler biraz farklı gelişti diyebiliriz. İnsanlar sadece ödeme için kripto para almayı bırakalı uzun zaman oldu. Bitcoin ve diğer tüm kriptolar artık yatırım amacıyla da tutuluyor. Ancak şunu belirtmekte fayda var ki, Bitcoin her şeye rağmen bir ödeme aracı. Ancak bugün şartlarında nereden bakarsak bakalım kripto para ile ödeme mevcut sistemler içerisinde anlaşılması zor ve karmaşık. Bu yazımda sizlere işte tüm bu karmaşıklığı çözebilecek bir sistemi tanıtmayı istiyorum. ZEUX, işte bu anlaşılması zor, karmaşık ve problemleri olan sektöre bir çözüm sunmaya geliyor. Gelin biraz Zeux’u anlamaya çalışalım.

 

Zeux 2017 yılında fikir olarak ortaya atıldıktan sonra gelişim süreci başlatılan bir proje. Avrupa menşeili olan Zeux, temelde mevcut karmaşık finansal hizmetleri, basit, kullanışlı, uygun fiyatlar, avantajlar ve herkes için erişebilir bir hale getirme amacı taşıyor. Proje İngiltere FCA isimli, finansal sektör düzenlemeleri içeren bir kurum kurallarına uygun bir şekilde düzenlenmiş. 2019 yılında Avrupa’da faal hale getirilecek olan projenin yol haritasına göre hizmetlerinin 2020 yılında Afrika ve Amerika kıtalarına da genişleyerek devam edecek. Dünya üzerinde ICO yatırımları 2017 yılında 7 milyar $ seviyelerinde iken, içinde bulunduğumuz yıl bu rakamın 12 milyar $’a kadar büyümesi bekleniyor. Hal böyle olunca, gelecek dönemde kripto para ile çalışma potansiyeli artış gösteriyor denilebilir. Ancak ödemenin nasıl yapılacağı konusu bizim için önem arz ediyor.

 

Dünya üzerinde gelişen finansal hizmetlerde sorunlar yaşanıyor. Örneğin yatırım yapmak zor ve düşük getirili olabiliyor. Üstelik yatırım amacıyla bankalar ile çalışırken birçok evrak işi ile uğraşmak zorunda kalabiliyorsunuz. Çağımızın kripto para ilgisine rağmen mevcut bankacılık düzeninde kripto yatırımı yapmakta kolay değil. Kripto paraların en önemli getirilerinden birisi olan para transferleri konusu. Kripto para öncesi dönemde bankacılık sektörü üzerinden yapılan para transferleri hem pahalı hem de gereksiz zaman kaybına yol açmaktadır.

 

Bunlar ve bunlar gibi daha pek çok finansal sorunu çözmek için Zeux’un bir çözüm önerisi var. Ödeme sırasında NFC teknolojisini mobil cihazlarımız ile yapsak, para transferlerini çok kısa bir sürede ve banka aracılığı olmadan yapsak, merkeziyetsiz ağ ile güvenli ve şeffaf verileri kullansak ve tüm bunları yaparken aynı zamanda yatırım avantajlarının keyfini yaşasak güzel olmaz mı?

 

Zeux platformunun önemli özelliklerine bir göz atalım.

 

 • Kripto ve FIAT ile birlikte çalışan, çoklu yatırım ürününe erişim sağlayabilen platform
 • Kullanıcıların, birden fazla banka hesabını aynı anda çalıştırabilecek şekilde entegre.
 • KYC (Müşterini Tanı) kapsamında güvenli, merkeziyetsiz depolama. Geçmiş işlemlerin kayıtlarının Blockchain üzerinde tutulabilen ve erişime açık ağ.
 • POS cihazlarına hem FIAT hem de büyük kripto paralar ile ödeme imkânı sunan altyapı
 • Ücretsiz katılım ve ücretsiz üyelik.
 • Herhangi bir ücret ya da komisyon ödemesi olmaksızın.
 • ZeuxCoin ile sınırlar olmadan, global hızlı ve güvenli para transfer imkânı.

 

Zeux’a bu özellikleri çerçevesinde düşündüğümüz zaman ödeme aracı olarak kullanılabilecek süper bir platform sunduğunu görebiliyoruz. Özellikle, POS cihazlarından her para birimi ile ödeme yapabilmek çok büyük bir ayrıcalık olabilir. NFC ile yapılan ödemelerin geçtiğimiz yıla göre %20’ye yakın oranda arttığını düşündüğümüz zaman Zeux ile gelecek bu yeniliğin çok avantajlı olabileceğini göz ardı etmemek gerekir.

 

zeux ICO mobile ile ilgili görsel sonucuTüm bu anlattıklarımı yapacağı bir Zeux App tasarlanmış durumda bile. Yanda resimde de görebildiğiniz üzere, Zeux uygulaması ile mobil cihazınızla herkes bir Zeux hesabı açabilir ve tüm yatırımlarına anında sadece basit birkaç aşamada erişebilirler. Finansal işlemlerini bir ekranda görüntüleyebilir ve bu verilerle talimatlar verebilirler. Tüm bu işlemler “yüksek güvenlikli” ortamda, blockchain verisi olarak görüntülenmeye, saklanmaya ve işleme açık olacak. Zeux hesabı sahipleri hesaplarındaki veriler ve kimlik verileri merkeziyetsiz blockchain ağında depolanacak bir hash ile “kasa” adı verilen bir veri olarak saklanır. Eğer platform kullanıcısı, izin verirse bu kasadaki kayıtlar daha sonra KYC doğrulaması amacıyla kullanılabilir. Üstelik bir diğer avantaj olarak da bu kasa verileri KYC yapmak üzere farklı finansal kuruluşlara da izin doğrultusunda aktarılabilecek. Tüm verilerin bu kasalarda kullanıcı tarafından sahip olunan anahtarlar dışında açılamayacak şekilde kilitli tutulacağını beyan ediyor platform. Platformun bir den çok ürüne ve yatırım aracına aynı anda ulaşabildiğini, talimat verebildiğini ve yatırımlarını yönlendirebildiğini düşünürsek bu tarz bir projenin “güvenlik” katmanını çok iyi tasarlaması gerekir. Projeyi yakından ve temelinden incelediğimizde Zeux bunu sağlamış gibi görünüyor.

 

Zeux’dan bahsederken bankalar ve yatırımdan fazlaca bahsettik. Ancak sanırım üzerinde en çok durulması gereken konu sadece bankalar ve oradan yapılabilecek yatırımlar değil. Aynı zamanda kripto varlıklarla ilgili de bir platform olduğunu iyice anlamak gerekiyor. Yani Zeux üzerinden hem A bankası, hem B bankası yatırımlarınıza, hisse senetlerinize ve mevduatlarınıza erişebilirken, hemde güvendiğiniz bir platform olarak burada tutacağınız kripto portföyünüzü görebilecek ve yönetebileceksiniz. Bankadan altın alabileceğiniz gibi, bunun için ihtiyaç duyduğunuz FIAT parayı da kripto satarak oraya yönlendirebileceksiniz. Tüm bunlarla birlikte platformu canlı tutabilecek olan Zeux Coin ise bu ortama değer katan bir unsur olacak.

 

Zeux tüm hizmetleri komplike ve bütün bir şekilde yönetecek. Alım satımlar güvenli bir ortamda yapılacak. Ek güvenlik protokolleri ile mutabakatlar istenebilecek.  Tüm bu işlemler neticesinde Zeux sizden Zeux Coin olarak %3’lük bir ücret talep edecek. Ayrıca uygulama ve NFC teknolojisi ile Blockchain’i de bir araya getirerek Apple Pay, Samsung Pay ve Google Pay gibi ödeme sağlayıcılarını kullanarak, portföylerindeki bakiyeler ile ödeme yapma imkanı sunacak.  NFC’nin izinsiz kullanım sorunlarını ortadan kaldırmak için şifre ve/veya parmak izi bir güvenlik katmanı olarak platforma eklenecek. Zeux uygulaması üzerine eklenecek sanal bir VISA kart sayesinde ödeme kolaylaşacak ve ödeme sırasında kripto para seçimi yapan kullanıcıların hesaplarındaki coin/token anında aracı firma tarafından eşzamanlı olarak FIAT paraya çevrilerek satıcılara ödemesini istediği para türünde yapacak. Aslında basit bir sistem olsa da bugüne kadar kullanılmadığı için çözmekte olduğu sorunun anlaşılması zor gibi görünüyor.

Zeux karmaşık bir yapı görünebilir. Ancak bu yapının aslında piyasada doğan karmaşıklığını çözdüğünü söyleyebiliriz. Bu tablodan da anlayabileceğiniz gibi, çok ayaklı bir yapının koordinatörlüğünü yapıyor.

Son olarak özetlemek gerekirse. Piyasa için FIAT ve Kripto yatırımını bir araya getirebilen bir platform olmadığının farkında olan Zeux ekibi bunun için harekete geçmiş. Üstelik bunu yaparken sadece bugünü değil geleceği de düşünmüş. Vizyon sahibi bir proje olacak şekilde hareket etmiş. Bir yatırım sahibinin en baştan yani hesabının açılışından, hesap içeriğinin görüntülenmesine ve yönetilmesine ve son olarak da ödeme yapabilecek bir platforma dönüştürülmesine olanak sağlıyor. Kripto paraların 10 yılı aşan sürecin ardından nihayet bir ilerleme kaydettik. 2017 yılı sonunda yaşanılan süreç kripto paraların bir oyun olmadığını ve artık dünyanın tamamı için ciddi bir konun olduğunu kanıtladı. Ancak bu kanıtın karşılığında eksik olan şeyler vardı. Özellikle Zeux’un FIAT yani çağımızın kripto öncesi en çok kullandığı itibari paralar ile kriptoların arasında bir köprü ihtiyacı vardı. Bu köprü insanları yatırımda ve yönetimde zor olan aşamaları kolaylaştırabilecek bir köprüydü. Zeux işte tam buraya dokundu. Platformun multi cüzdan şeklinde çalışarak tüm portföyü tutmasının yanı sıra, G-Pay, Samsung Pay ve Apple Pay gibi platformlarda ödeme yöntemi olarak kullanılması fikri bence en önemli noktası. Aslında bu kriptoların merkeziyetsiz yapısını güçlendirmeye devam edebileceği bir alan olarak karşımıza çıkıyor. A’dan Z’ye tamamen kullanıcının kontrolünde olan bu platformda portföy sahibi gibi ödemeyi yaptığı kişi de ödemesini istediği para cinsiyle anında alabilecek. Aslında günümüz ile gelecek arasında büyük finansal köprülerden birisi Zeux ile atılabiliyor bile olabilir.

Zeux platformu özellikle takip edeceğim bir platform, bundan emin olabilirsiniz. Zeux ile tanışmama vesile olan Cobinhood borsası oldu. Cobinhood ile ilgili daha önce de bir kaç blog yazım olmuştu. Cobinhood basit bir borsa değil diye dile getirmiştim. İşte basit borsa olmamasının aşamalarından birisi burada ortaya çıkıyor. ICO yönetimi de yapan platform ilk projelerinden birisi olarak Zeux ile çalışmaya başladı. ICO yönetimini Cobinhood’un yapıyor oluşu, Zeux’u daha iyi bir noktaya getiriyor bence. Zeux ile ilgili gelişmelerini sizlerle bu gönderi altından paylaşmaya devam edeceğim. Sorularınız ve varsa ek bilgilerinizi bu yazı altından yorum atarak bildirmenizi rica ediyorum. Ekiple konuşarak sizlere geri dönüş yapmaktan memnun olacağım.

 

Zeux Websitesi : http://www.zeux.tech/

Zeux Telegram  : https://t.me/zeuxapp

Zeux Twitter      : https://twitter.com/ZeuxApp

Zeux Telegram ANN : https://t.me/ZEUX_official

 

Bu yazı vycl tarafından yazılmıştır ve izinsiz kullanımı yasaktır.

 

 

0 Paylaşımlar

2941total visits.

Zeux ile Finansal Yaşama Kripto Para Dokunuşu” üzerine 11 düşünce

 • Kasım 10, 2018 tarihinde, saat 9:12 pm
  Kalıcı bağlantı

  Platformun kullanıcıya sağladığı birçok fayda var. Özellikle de farklı cüzdan ödemelerini de platforma dahil etmesi. Ayrıca ico sürecinin Cobinhood tarafından yürütülmesi de dikkat edilmesi gereken ayrı bir nokta. Sadece bu noktadan dolayı bile takip edilebilir.

  Yanıtla
 • Kasım 10, 2018 tarihinde, saat 9:37 pm
  Kalıcı bağlantı

  Çok değişik bir proje. Aslında bu projenin bir benzeri ve daha gelişmişi olarak Sovren diye bir proje çıktı. Bakalım hangisi başarılı olacak.

  Yanıtla
 • Kasım 11, 2018 tarihinde, saat 9:23 am
  Kalıcı bağlantı

  Karmaşık finansal işlemleri blockchain altyapısı kullanarak basitleştirmeye çalışan bir proje. Takip etmeye değer.

  Yanıtla
 • Kasım 11, 2018 tarihinde, saat 2:07 pm
  Kalıcı bağlantı

  Herhangi bir ücret ya da komisyon ödemesi olmaksızın hızlı ve güvenli para transfer imkânı sunuyor. iyi bir yer edinebilir.

  Yanıtla
 • Kasım 11, 2018 tarihinde, saat 7:30 pm
  Kalıcı bağlantı

  bu proje sanırım airwire ile ortaklığa sahip o nedenle bana güven verdi.

  Yanıtla
 • Kasım 12, 2018 tarihinde, saat 7:17 am
  Kalıcı bağlantı

  Karmaşık işlemlerin önüne geçmek için yapılmış güzel bir proje blockchain ile kullanılarak yapılması teknolojinin nimetlerinden yararlanmak adına güzel elinize sağlık.

  Yanıtla
 • Kasım 12, 2018 tarihinde, saat 11:30 am
  Kalıcı bağlantı

  Özellikle kripto temelli bankamatik kartları projesini sürdüre bilse çok başarılı olucak!

  Yanıtla
  • Kasım 30, 2018 tarihinde, saat 4:39 pm
   Kalıcı bağlantı

   Şimdi farkettim hata olmuş ve düzelttim teşekkür ederim.

   Yanıtla
  • Kasım 30, 2018 tarihinde, saat 4:40 pm
   Kalıcı bağlantı

   Hata olmuş, şimdi güncelledim. Uyarınız için teşekkür ederim.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir