Yeni Nesil Kripto Para Platformu Cryptonity ile Tanışın

 

Kripto paralar ve Blockchain teknolojisine karşı duyulan güven ve farkındalık arttıkça, piyasaya yeni kripto para borsaları dahil oluyor. Sadece büyük platformlar bile hiç bir zaman popülaritesini yitirmeyecek gibi durabiliyor. Örneğin geçtiğimiz yıl üye alımını kapatana kadar kimse Bittrex’in yerine başka borsa geçebileceğini düşünmezdi. Ancak Binance piyasaya öyle güçlü bir şekilde girdi ki bütün hacim yavaş yavaş Binance’a kaydı. Bence o dönem Binance’ın bu kadar müşteri çalmasının belirli sebepleri vardı. Birincisi gerçekten kullanıcı dostu bir arayüze sahip. İkincisi en baştan bütün Bitcoin forklarını destekleyeceğini açıklamış olması. O dönem bu çok önemliydi çünkü arka arkaya onlarca Bitcoin forku yaşandı. Aynı blokta birden fazla fork bile oldu ve Binance bunların her birini destekledi. Üçüncü ve aklıma gelen son sebep ise mobil uygulaması ile bilgisayara duyulan ihtiyacın ortadan kalkmasıydı. Artık herkes akıllı mobil telefon kullanıyor. Ve bu cihazlar günün neredeyse tamamında elimizin altında. Bu derece bir kolaylık ile kripto para ticareti kolaylaştı.

 

Tabi ki Binance sonrası da pek çok kripto para borsası kuruldu. Hatta o kadar çok ki, coinmarketcap verilerine göre şu anda 2000’in üzerinde faal kripto para borsası mevcut.  Evet yanlış duymadınız 2000’den fazla borsa. Bugünlerde her mecraa da artan ICO sayısından ve kripto para sayısının fazla olduğu konuşuluyor ancak neredeyse her kripto para başına bir borsa düşecek. Hal böyle olunca güvenli ve prestijli borsaları aradan seçmek zor olabiliyor. Billiyoruz ki farklı avantajları ve teknolojileriyle güvenli pek çok borsa var. Peki ya size yeni bir borsada bahsetmek istesem. Cryptonity, ICO sürecini yeni başlatacak bir platform. Adının içeriğinde hem ana konumuz “Kripto” hemde bu konu için önemli olan bir kavram olan “Topluluk” u barındırıyor. (Cypto + Community) Yani proje en baştan bize topluluğun en önemli faktör olduğunu belirtiyor.

 

Cryptonity’e göre mevcut düzende bir çok kripto para borsası için tek önemli şey, aldıkları yüksek ücretler. Kullanıcıya gerekli önem verilmiyor, güvenlik göz ardı ediliyor ve sadece müşterilerin üzerinden gelecek işlem ücretleri değerlendiriliyor. Üstelik borsalar güvenlik önlemleri almadıkları için dönem dönem çok büyük skandal hack sorunları ortaya çıkabiliyor. Özellikle bu tarz borsalar günün gerekliliklerine uygun geliştirme ve güncellemeleri de yapmıyorlar. Burada ismini vermek istemediğim bir kaç borsa var. Bu tanımlara bire bir uyuyor. Güvenlik yok, güncelleme yok, geliştirme yok, müşteri odaklılık yok. Cryptonity’nin iddiası ise tüm bunların aksine güvenli, şeffaf ve müşteri odaklı bir platform olmak. Bunu sağlamak için ise gerek whitepaper’ında gerekse her ortamda belirtmekten kaçınmadıkları en önemli şey denetlenebilirlik. Platform yılda en az 2 defa bağımsız bir denetim kuruluşu tarafından denetimden geçecek ve sonuçlarını topluluk ile paylaşacak. Güvenlik konusunda alanında yetkin en iyi güvenlik uzmanları ile çalışacak. Hack saldırıları ve hırsızlıkların can sıkıcı olduğunu bilen platfrom bu nedenle de bir çalışma yapmış ve sigorta politikası belirlemiş. Olası bir saldırı durumunda kullanıcılarının zararlarını karşılayacak bir sigorta sözleşmesi imzalanacak. Tüm bunların yanı sıra platformun özelliklerinin belirlenmesi olacak. Müşteri odaklılık ilkesinin bir parçası olarak siteye eklenilmesi istenen yenilikler müşteri talepleri ve değerlendirmelerine göre yapılacak. Bu sanırım bir kripto para platformu için ilk olacak.

 

Cryptonity borsası topluluğunu her daim memnun etmek adına çalışacağını her alanda beyan ediyor zaten ismini de topluluktan alıyor olması bunun başlıca kanıtı sanırım. Bu kapsamda müşterilerine her daim ulaşılabilirlik sunmak adına, web tabanlı borsa arayüzü yanı sıra Android ve iOS yanı sıra HTML5 ile mobil istemcilere de destek verecek bir planı var. Açılış için İngilizce, Çince, Korece ve Fransızca olarak destek verecek platformun, daha sonraki aşamalarda tüm dillerde destek vermeye çalışacağını söylemek lazım. Borsa açılış aşamasında BTC, ETH, USDT ve XNY pair’leri (ticaret seçeneği) ile hizmet verecek. Daha sonra bir çok itibari para ile de işlem yapmak konusunda geliştirmeler yapacaklar. Özellikle USD ve EURO için en yakın sürede bir atılım yapmaları bekleniyor. Platform işler hale geldiği zaman şeffaf ücretler ile işlem yaptıracağını beyan ediyor ve bu kapsam ticaret işlemleri için %0,01, para çekim işlemleri içinde %0,02-0,05 arasında çekim yapılacak para cinsine göre işletim ücreti alınacaktır.

 

Cryptonity borsası üzerinde işlem yapılacak coin ve tokenlerin belirlenmesi için birden çok seçenek sunuluyor. Öncelikle platform söz konusu kripto paraları seçmek üzere haklarını saklı tutmak istiyorlar. Bunun için sabit bir ücret belirlenecek. Listeleme için topluluk desteği gören projeler çok önemli olacaktır. Yani işlem hacmi düşükte olsa arkasında bir topluluk desteği varsa, listelenmesi mümkün olacak. Ayrıca, platform üzerinde aylık bir listeleme seçimi sunulacak olup, ayın coin’i seçimi yapılacaktır. Topluluğun verdiği kararlar neticesinde bir coin her ay listelenme şansına sahip olacaktır. Henüz net olmasa bile, ilk başta Ethereum ağına bağlı şekilde sunulacak olan XNY tokeni, daha sonra bir main net çalışması ile kendi blockchain ağına geçmeyi tasarlıyor. Bu sayede borsa daha merkeziyetsiz bir şekle bürünebilir. Zaten merkeziyetsiz borsa girişimi içinde bir programı mevcut ekibin. Bu da ICO sonrası derhal başlatılmak üzere takvime eklendi. Tüm bunlara ek olarak topluluk desteğine çok önem veren Cryptonity, kahramanlar programı ile Cryptonity’e topluluk sağlamak adına yapılacak her aktiviteyi ödüllendirmeyi planlıyor. Bunun içinde çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

İlgili resim

Daha önce sigortadan bahsetmiştim. Bu konuda biraz daha detay vermek iyi olabilir diye düşünüyorum. Öncelikle Cryptonity, ICO sürecinde satılacak 7 Milyon adet XNY tokeni sigorta için ayırdı. ICO sonrası de elde edilecek tüm gelirin %10’u da aynı şekilde sigortacılık kapsamında soğuk cüzdan denilen bir şekilde güvenli olarak saklanacak. Tüm bu sigorta tutarı ise blockchain ağı üzerinde şeffaf bir şekilde tüm topluluğumuz tarafından izlenebilecektir. Geçmişte yaşanan hırsızlık konularının hem piyasaya hemde yatırımcılarına ne kadar zarar verdiğini düşündüğümüzde bu önlemin muazzam olduğunu anlamayan yoktur diye tahmin ediyorum. Bu şekilde yatırımcılarına sigorta hizmeti veren ilk borsa olma şansı da Cryptonity’de olacak.

cryptonity ICO ile ilgili görsel sonucu

Gelelim son ve en önemli konuya. Yatırım ve kitle fonlaması günümüzün en önemli konularından biri haline geldi. Sadece bir kaç ülkede değil, bir çok ülkede aynı şekilde hatta bizim ülkemizde de kitle fonlaması konusu farkındalığı oluştu. Cryptonity’de bir fonlama süreci başlatıyor. Tanıtımları ve reklam süreci 2 aydan uzun süre önce başlayan Cryptonity’nin topluluk içerisinde bir heyecan oluşturduğunu görmek çok kolay. 1 Kasım’da başlayacak token satışı da bence başarılı sonuçlanacaktır. Başlangıçta Etheruem ağı üzerinde çalışacak olan XNY tokeni, daha sonra main net geçişi için çalışmalara başlayacak. Cryptonity’nin toplam arzı 100 milyon adet olacak. Token arzı daha sonra artırılmayacağı gibi, manipülatif amaçlarla arzın kısılması da doğru görülmediğinden bu tarz bir işlem olmayacak. Yani Cryptonity değerlerine göre token üretimi de yakması da ahlaki değil ve bu tarz uygulamalar olmayacak. XNY token ne işe yaracak diyenler için örneği BNB üzerinden verebilirim. Binance coin sahipleri Binance üzerinde işlem yaparken ilk yıl için %50, ikinci yıl için %25 … şeklinde gittikçe azalan oranlarla işlem ücreti avantajına sahipti. Cryptonity’de ise XNY sahipleri, ömür boyu %50 indirimli işlem ücreti avantajı sunacak. Daha sonra arttırım olmayacağı gibi, herhangi bir avantaj azaltma da olmayacak. Kasım ayında başlayacak olan satış farklı aşama ve avantajlar ile en geç 31 Aralık tarihine kadar devam edecek. 1 Ocak tarihinden itibarende platformun hayata geçmesi planlanıyor. Tüm yatırımcıların hem kendi güvenliği hemde manipülatif olmaması amacıyla KYC sürecinden geçmesi gerekmekte. Token satışı için katılım yasağı sadece ABD vatandaşlarına uygulanıyor. ABD dışındaki tüm ülke vatandaşlarının katılımına açık olacak token satışı sonrası 15 gün içerisinde token dağıtımı yapılacak. Cryptonity’nin merkezi Fransa’da olacağı için kitle fonlaması konusunda tüm kurallar Fransa mevzuatına uygun olacak şekilde tasarlandı.

 

Cryptonity bugüne kadar tanıtımını yaptığımız bir çok proje gibi ICO süreci yürütüyor. Üstelik herhangi bir coğrafi sınır olmadan. Çünkü platform, global olarak hizmet verebilecek. Gelişmelerle ilgili bu başlık altından sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim. Yatırım seçeneklerinizle ilgili yaptığım bu yorumlar kendi bakış açımdan ve araştırmalardan elde ettiğim verilere dayanır. Yatırım yapma kararı vermeden önce, kendi araştırmanızı yapmanız ve kararınızı ona göre vermeniz gerekir.

 

 

 

 

Projenin Websitesi: https://tokensale.cryptonity.io/en

Projenin Twitter Sayfası: https://twitter.com/CryptonityEx

Projenin Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/CryptonityExchange

Projenin Bitcointalk ANN Sayfası: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5005070

Projenin Whitepaper Linki (İngilizce): https://tokensale.cryptonity.io/storage/Whitepaper_EN.pdf

Projenin Whitepaper Linki (Türkçe): https://drive.google.com/open?id=1i1VeHcw4aHwQWR7xkGoKefvHobHyAX_v

 

ETH Wallet: 0xf7276ba841ef4fb44a8047216243fd507c329927

1 Paylaşımlar

2484total visits.

Yeni Nesil Kripto Para Platformu Cryptonity ile Tanışın” üzerine bir düşünce

  • Ekim 31, 2018 tarihinde, saat 10:44 am
    Kalıcı bağlantı

    güvenlik açısından istediklerini yaptıklarında ve komisyonları düşük tuttuklarında belli bir süre içerisinde başarılı olacaklarını düşünüyorum

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir