traceto.io : KYC Çözümlerinde İyi Ortak

TRACETO.IO İLE KYC YÖNTEMİNE BİR BAKIŞ

 

Bir önceki yazımı yayınladıktan sonra traceto hakkında araştırma yapmaya devam ettim. Tabi ki her okuduğumuz, her yaptığımız konuşmada farklı şeyler hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Projenin güçlü ortaklarından bahsetmiştim. Platform zaten arkasında güçlü ortaklarla hareket etmeye başlamıştı. Daha önceki traceto yazılarımda da bahsettiğim üzere benim en önemsediğim ortağı GBX platformu. Bunun yanı sıra, #Hashed, Signum Capital, OneBlock, Bamboo Fund, Bigger.Capital, CoinManager ile büyük ortaklıklara backers pozisyonlu güçlü ortakları. Ayrıca partner anlaşması imzaladıkları, Fintrux, Kyber Network, Fidentiax, Dg, Sentinel Protocol, PolicyPal Network, Spiking, Kyrptono Exchange ve henüz birkaç gün önce anlaşma imzalanan BitScreener ile güçlü partner ekibi kurmaktalar. Bu kadar projenin destek verdiği traceto.io’nun potansiyeli hakkında bir kez daha düşünmek isteyebilirsiniz.

 

Temel olarak ilk Traceto yazımda projenin içeriğinden bahsetmiştim. Proje bireysel katılımcıların ağda yer alacak profillerini oluşturmasını sağlar. Bu profiller bizim günümüzde uygulanan kimlik kontrollerinin gelecek yöntemini değiştirecektir. Bugün standart olarak uygulanan yöntemler yerine kripto tabanlı bu platformlar, basit bir doğrulama ve belki bir mobil uygulama ile kimlik doğrulaması yapılmasına izin verecektir. Gelecekte yaşanacak değişimler, hızlı iletişim ve kolay işlevli projeler çağı olacak. Bu hızlı işlemler için basit kart üzerinden kontrol yerine dijital kimlik doğrulaması daha iyi işlev gösterecektir. Bugün basit anlamda hepimiz KYC doğrulaması için kimlik bilgilerimizi ICO satışları sırasında katılımcı olabilmek adına yolluyoruz. Traceto ve benzeri projeler bunu kolaylaştıracak. Gelecek için tek işlevi elbette bu olmayacak ama başlangıç için bu basit bir başlangıç aşaması olacaktır.

 

Traceto’nun en önemli çalışma alanlarından olan Cynopsis gelecekte  traceto’yu bir hizmet sağlayıcı olarak devreye sokacak.  One Time Password ( Tek Seferlik Şifre) gibi uygulamalar ile platformlara ek katkı sağlayacak olan traceto Ethereum ağı üzerinde akıllı sözleşmelerle doğrulama düğümü oluşturacaktır.  Bu düğümler kullanıcının şifreli olan bilgileri zaten işleyecek olup, şifreli olmayan bilgileri de işleyecektir. Kullanıcı işlem yapılacağı zaman hizmet sağlayıcı olarak görev yaptığı platformda onaylama, ekleme, kaldırma ve transfer gibi işlemlere onay verebilecektir. Aslında KYC süreçlerinin en önemli ilgi alanı terör suçları(CTF) ve kara para aklama (AML) sorunlarıdır. Bu alanda devletlerle merkeziyetsiz yapıyı bozmadan yapılacak anlaşmalar önemli olacaktır. Traceto’nun projedeki en büyük amaçlarından birisi yasal mevzuata uyarken, kullanıcılarının gizlilik ve kişisel bilgilerinin korunmasıdır. Kripto para ticareti ve token satışı aşamalarına ilk erişim sırasında, sistem kimlik bilgilerini talep edecek. Kullanıcı Traceto DApp’a yönlendirilerek gerekli olan kimlik bilgileri istenecektir. Kullanıcının sağladığı bilgiler kullanıcı ve bilgiyi isteyen kuruluşun kontrol edebileceği güvenli bir depolama ağında şifreli bir şekilde korunmaya alınacaktır. Kimlik ve CTF (Terör Suçları) uyumu hizmet sağlayıcının şifresi çözülmüş bir şekilde veriye ulaşımına izin verecektir. Örnek vermek gerekirse bu yolla, suçlu kişi takibi, risk belgeleri ve onaylanmış bir takım kişisel bilgiler paylaşılarak yanlış bir işlem oluşması engellenecektir.

Söz konusu doğrulama ağı bireylere aynı zamanda bir KYC puan sistemi oluşturacaktır. Aslında bu sistemle ilgili yaptığım araştırmalarda aklıma bugün bankacılık sisteminde kullanılan KKB puanlaması geldi. KKB üzerinden bankacılık hizmetleri farklılık gösterebiliyor. Ülkemizde bir bankanın son zamanlarda uyguladığı, bazı ülkelerde ise yıllardır uygulanan puanlama sistemi ile hizmet anlayışı buradan doğmuştur. Örneğin KKB puanı düşük kişi 1,10 faiz oranı ile işlem yaparken, yüksek kişi aynı işlemi 1,00 faiz oranı ile yapabiliyor. Traceto üzerinde oluşacak KYC puanı ise belli ağırlıklara sahip birkaç unsura dayanacak.

  • Cynopsis üzerinden alınan derece
  • Sosyal Profil puanı
  • Davet üzerine kullanıcıdan gelen tanıklık isteği üzerine verilen puan
  • Kullanıcılara yapılan dolandırıcılık tespiti ile ML adı verilen algoritmadan gelen puan.

Bu puanların ağırlıklarına dayalı bir ortak puan kişinin KYC puanını verecektir. Doğrulayıcılar bu unsurların ağırlıklarını belirleyerek, profiller üzerinde kendi isteklerine uygun puanı oluşturabileceklerdir.

 

Bu yöntemle oluşan tüm veriler teknik işlemleri göz ardı edersek traceto’nun blockchain ağı üzerinde veri olarak işlenir.  Bu verilerden gizlilik esas olan dışındakiler her zaman izlenebilir, ispatlanabilir ve merkezi olmayan bir yapıya dayalıdır. Yine basit anlatım ile tüm bu işlemler gerçekleşirken alınacak ücretler traceto ağında T2T ile olacaktır. T2T token, kısa sürede faaliyete geçme sinyalleri verdiği için, kısa sürede değerlenme potansiyeli çok yüksek gibi görünüyor. Token satış süreciyle ilgili detaylı bir yazı hazırladım. O yazıya da BURADAN ulaşabilirsiniz. Yine de ben bu yazımda da token satışı ile ilgili özet bilgiler vereyim.

 

Platform ilk private satış aşamasını ve erken katılım satışını tamamladı. İlk aşama da yüksek rakamlı yatırımcıyı, daha sonra biraz daha düşük yatırımcıyı çeken proje 08 Haziran 2018 günü genel satış sürecini başlatacak. Minimum token alımı 6666,66 adet olacaktır. Bu da yaklaşık 0,5 Ethereum’luk bir satış demek oluyor. Token satışı aşamasında Ethereum ve GBX platformuna ait RKT token ile ödeme kabul ediliyor. 1 T2T tokeni için fiyat sabit olarak 0,000075 ETH ve 3,5 RKT olarak belirlenmiş. Softcap hedefi 6000ETH, Hardcap hedefi 30000ETH olan projenin üzerinde önemli birçok yatırımcının gözünün olduğunu okudum. Güçlü ortaklıkları ve geleceğe dönük projesi ile büyük getiri elde edilebilecek bir proje olarak göze çarpan traceto satış süreci maksimum 30 Haziran’a kadar sürecektir. Token dağıtımı ise token satışı bittikten sonra 30 gün içinde yapılacaktır. Günümüzde geliştirilen ilk KYC tabanlı proje traceto değil. Birden fazla benzer proje var ve traceto gibi ICO süreci yürütende birkaç proje var. Ancak şunu net söyleyebilirim ki, traceto.io ICO sürecini yürüten en iyi proje.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

 

Platform Websitesi: https://traceto.io/

Platform Medium Adresi: https://medium.com/traceto-io

Token Satış Sayfası: https://platform.gbx.gi/grid

 

 

0 Paylaşımlar

1801total visits,2visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir