Sifir Komisyonlu Kripto Para Borsasi: Xcrypt

 

Kripto para dünyası gün geçtikçe artan hızla ilgi uyandırmaya devam ediyor. Bir dönem Türk insanı üzerinde çekingen bir tavır olsa da herhangi bir yasaklama olmadığı için bugün halen insanlar kripto paraya ilgi duymaya devam ediyor. Bitcoin kendi misyonu olan ve insanlara kripto para nedir bunu tanıtmayı başaran bir para birimi. Bitcoin’in ortaya çıkmasından sonra kendi blokchain ağı olan bir çok kripto para birimi ortaya çıktı. Bitcoin’i bir kenara koyarsak ardından çıkan her paranın arkasında bir proje ve bu projeyi yürütmeye çalışan bir ekip oldu. Merkeziyetsiz dediğimiz yapı burada biraz sallanıyor ancak bu takım geliştirmeler yapıyor ve gerçek merkeziyetsiz yapıya yakın bir görüntü veriyor. Ethereum ve akıllı kontratlarını duymuşsunuzdur. Bu konuda blogumda birkaç kez bahsettiğimi hatırlıyorum. İşte merkeziyetsiz yapıyı bu akıllı kontratlar sağlamaya çalışıyor. Akıllı kontratlarda token miktarı, satılmayan tokenlerin ne olacağı, hangi şartlarda ve hangi ücretlerde trasnferler gerçekleşeceği gibi pek çok veriyi bu ağda görebiliyoruz. Bu bir nebze de olsun proje takımının, projeyi merkezi yapıya sokmasını engellemektedir. Biliyoruz ki Bitcoin maksimum 21 milyon adet olacak. Bunu canı isteyince 30 milyon yapabilecek bir güç olursa, bu Bitcoin fiyatını ve geleceğini iyi etkileyemeyebilir. Hatta bugünkü değerine gelemeyebilirdi.

Merkezi yapıya biraz değindim çünkü bugünkü yazımın konusunda merkezi yapı ve merkeziyetsiz yapı olayı çok önemli. Kripto paraların geçmişinden bugüne en önemli konusu alım-satımı oldu. Çünkü bu sayede dünya üzerinde duyulma şansı oldu. Alım satıma aracılık yapmak ilk günlerde zorluydu. Ama bu yapıya çözüm olarak ortaya atılan kripto para borsaları oldu. Gün geçtikçe piyasaya yeni borsalar katılıyor. Yakın geçmişte Poloniex bu işle ilgilenen herkesin uğradığı bir borsayken, Bitfinex ve Bittrex piyasaya yeni bir soluk getirdi. Hemen ardından ise Binance işleri tamamen değiştirdi. Bu kripto borsaların hepsi merkezi bir yapıya ait ve kendine göre finansal çözümleri vardı. Daha sonra işe merkeziyetsiz borsalar dahil olmaya başladı. Bir takım aracılığıyla oluşturulan borsa tamamen kendi içerisinde işleyen bir sistem ile yürütülmeye çalışıyordu. Bunun meşhur örneklerinden birisi Waves DEX olarak gösterilebilir. Başta ilgi görse de piyasa için bir çözüm olamadı. Haliyle girişim yapma isteği olanlar alternatif ve daha iyi çözümlere yöneldiler. Xcrypt club isimli yeni proje bugünkü yazımızın ana konusu. Xcrypt club farklı ve gelişmiş bir çözüm vaadiyle ICO sürecini başlattı. Öncelikle yukarıda bahsettiğim gibi merkezi ve merkezi olmayan borsalar var.

 

Xcrypt Club yukarıda bahsettiğim merkezi olmadığını iddia edenlerden değil. Yani boş vaatte bulunmuyor. Çünkü merkezi olmayan borsa çok makul değil. Borsanın işleyişine birileri bir şekilde müdahale edecektir. Bu nedenle Xcrypt kendine yarı merkeziyetsiz diyerek bir ara çözüm oluşturmuş. Kendi beyanlarına göre bu kapsamda market işleyişine müdahil olmadan sadece sitenin çalışması ve oluşacak müşteri problemlerini kapsayacak bir müdahale sistemi olacak. Bunun dışında otomasyona bağlı çalışacak bir platform ile ticaret imkanı sunacak. İlk incelememde beğendiğim bu ticaret platformu fikrinin insanlara en sıcak gelebileceği konuya değinmek istiyorum. Borsalarda alım satım işlemleri sonucu farklı uygulamalar kapsamında belirli bir ticaret komisyonu ödersiniz. Örneğin 1000TL değerinde bir satış emri verdiğinizde 3TL borsa sizden para keser, aynı şekilde sizin aldığınız BTC’yi satan kişiden de 2TL keser. Böylece borsa kâr eden bir kurum olmuş olur. Peki ya size Xcrypt’in sıfır komisyon ile çalışacağını söylesem(!) Evet Xcrypt Club kripto para borsası sıfır komisyon esası ile çalışacak. Yani alım satım emirleri karşılığında borsa sizden herhangi bir para kesimi yapmayacak. Eminim bu pek çok insanın ilgisini çekecektir. Bu işin içinde olan kişiler, kapalı olan alım satım talimatlarını ve bunların karşılığında borsalara ödedikleri komisyonları bir hesaplarsa bunun çok önemli olduğunu görebilirler. Peki sıfır komisyonlu çalışacak bu platform nasıl para kazanacak? Sanırım çoğu kişinin aklına bu soru gelecektir. Binance hakkında çıkan haberleri hepiniz duymuşsunuzdur. Bir coin ya da token’in listelenmesi için milyon dolarlık ücretler ICO takımlarından talep edilmektedir. Hatta geçenlerde bir projenin bütçe hesaplamasında 4 milyon $ değerinde borsalarda listeleme ücreti gibi bir kalem gördüm. Yani projeler token satışı yaparken listelenme fikrinin avantaj olacağını düşündüğü için gider kalemlerine baştan bunu ekliyorlar. Eminim Xcrypt Club başlangıçta bu denli yüksek ücretler talep etmeyecektir. Ama çarkları döndürmek için bir şeyler daha olması gerektiği aşikar. Borsaların reklam gelirleri de hafife alınmamalı. Ayrıca marjin işlemleri de borsalar için gelir kaynağıdır.

 

Binance’ın BNB tokeni, Kucoin’in KCS’si, Cobinhood’un COB’u ve böyle devam eder. Binance ile birlikte bütün kripto para borsaları kendilerine ait bir para ile piyasaya giriyorlar. Xcrypt’de yola böyle başlayacak. İlk başta platformu hizmete geçirmek için maliyetleri karşılamak adına XCT token satışı yapacak. Bu tokenlerin satışında istenilen seviyeye ulaşıldığında platform için yeşil ışık yanacak ve çarklar dönmeye başlayacak. Platform ne kadar başarılı olursa, XCT tokende o kadar değerli olacaktır. Ayrıca platform tanıtım evraklarında da yer aldığı üzere XCT sahibi olanlar site üzerinde pek çok etkinlik de avantajlı bir konuma sahip olacak. Ben projeyi okuduğumda çok heyecanlandım açıkçası. Piyasa koşulları çok iyi olmasa da ben yeterli yatırımı alacağını düşünüyorum.

 

Xcrypt Club o kadar geniş özellikleri olan bir platform ki sizlere tek seferde anlatmak çok kolay değil. Bu nedenle geniş kapsamlı ikinci bir yazı yazarak sizlere aktarmaya çalışacağım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

 

Gelişmelerle ilgili bu başlık altından sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim. Yatırım seçeneklerinizle ilgili yaptığım bu yorumlar kendi bakış açımdan ve araştırmalardan elde ettiğim verilere dayanır. Yatırım yapma kararı vermeden önce, kendi araştırmanızı yapmanız ve kararınızı ona göre vermeniz gerekir.

 

 

Projenin Websitesi          : https://www.xcrypt.club/

Projenin Twitter Adresi :  https://twitter.com/xcryptclub

Xcrypt projesi de birçok platform gibi güvenilir bir bounty platformu olan Bountyhive.io’yu tercih etti. Bountyhive platformuna sizde BURADAN üye olabilir ve sizler de bounty kazancı sağlayabilirsiniz.

 

Bu yazı vycl tarafından yazılmıştır ve tüm hakları tarafıma aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır.

 

0 Paylaşımlar

3673total visits.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir