RETAIL.GLOBAL ile YENİ KÜRESEL TİCARET ANLAYIŞI

RETAIL.GLOBAL KÜRESEL EKONOMİYE YENİ BİR BAKIŞ AÇISI GETİREBİLİR.

 

 

0 Paylaşımlar

İnsan yaşamı basit ilişkilerle başlamıştı. Günlük ihtiyaçlar için yakın çevreden takas usulü alışveriş ile çözülüyordu. İnsanların ihtiyaçları o dönemlerde bulunduğu bölgenin imkânları ile sınırlıydı. Daha sonra insan yaşamı için değerli gelişmeler yaşanmaya başlandı. Tekerlek icadı insanları günlük hareket kabiliyetlerini arttırıp, biraz daha uzağa erişmesine imkân verdi. Savaş, ticaret ve seyahat ile başlayan gezintiler kişilerin ihtiyaçlarını değiştirmeye başladı. Paranın icadı da alış veriş işlemlerine başka bir boyut getirdi. Ticaret işlemleri yapılan ticaret yolları ve para ile önce uzun atlarla ve at arabaları ile aynı bölge içine daha sonra deniz taşımacılığı ile kıtalar arası boyuta erişiyor. O kadar ki dünya üzerinde ender bulunan ürünlerin ticareti için aylık hatta yıllık seyahatler yapılıyordu. Maalesef Netflix tarafından yeni sezonları yüksek maliyeti yüzünden çekilmeyen Marco Polo dizisini izleyenler konuya biraz daha hâkim olabilir. Babasının ticari ilişkileri sebebiyle İtalya’dan (bazı kaynaklar Macaristan diyor) kıta değiştirerek Uzak Doğuya Moğolistan ve Çin bölgelerine kadar uzanan yolculuklara başlıyorlar. (Konuyu uzatmayayım, diziyi 2 sezon olsa ve devamı gelmese de izlemenizi tavsiye ederim.) Her geçen gün gelişmeye devam eden ticaret ilişkileri günümüze kadar teknolojik gelişmelerle bambaşka bir boyuta ulaşmıştır. Aylar süren gemi yolculukları sonrası sınırlı sayıda taşınabilen ticarete konu mallardan, gemiler dolusu ürünün günlük hareketine kadar ulaştık. Bugün ABD’den veya Çin’den verilen bir ürün siparişi bazen günler içinde elinize ulaşabiliyor. Tabi bu o kadar da kolay olmuyor. Günümüz teknolojik yapısını göz önüne aldığımızda, hız çok önemli bir öğe. Biz ürünün aldıktan sonraki aşamalarını pek düşünmesek te, stok yönetimi, takibi, transferi ve son noktaya ulaşımı çok önemli konular. Bu artık eskisi gibi satacak kişinin alıp getirip satması ile değil aracı çok büyük firmalar ile sağlanmakta. E-Ticaret denilen internet üzerinden yapılan ve her geçen gün hacmi artan alışveriş şekli bu süreci daha da karmaşık hale getirmekte.

Bu karmaşık süreç için artık bilimsel çalışmalar, stok ve zaman yönetimi gibi profesyonelce tasarlanmış ekiplerce verilen eğitimler var. Çünkü üretim ve satış arasındaki süreç bir ahenk içinde işlemezse ekonomik yapıda büyük bir yara açılır. Blockchain ve insan yaşamına yaptığı dokunuşlar bu alanda da bir çözüm sunuyor artık. Retail.Global projesi ile bu karmaşık, bilgi akışının düzenli olması gerekliliği ve belli bir hız ile işlemesi gerekliliği olan stok ve veri takibi süreçlerine blockchain ile bir yenilik getirmeyi hedefliyor. Küresel olarak bu hacmi yüksek sektöre platformu ile geniş tabanlı bir çözüm sunuyor. Amacı düşük maliyet ve yüksek müşteri memnuniyeti olan platform blockchain teknolojisine dayalı akıllı sözleşmeler, şeffaf bir yapı, ödül ve kazanç programı ve hız vaadinde bulunuyor. Aslında whitepaper’ında yer alan verilere baktığım zaman her ölçekte firma ve alışveriş şekline açık bir yapı olsa da küçük çaplı işletme ve bireysel işlemlere daha fazla fayda getirdiğine kanaat getirdim. Ancak yine de büyük işletmeler içinde büyük fırsatlar barındırıyor. Retail.Global platformu üzerinde birden fazla özellik sunuyor. Çevrim içi ve çevrim dışı alışverişlere, sınır içi veya dışı ayrımı olmaksızın küresel ölçekte hizmet sunuyor ve bunu sadece ürün tedariki alanında yapmıyor. Maliyetlerin azaltılması ve sürecin hızlanması için platform üzerinde her türlü desteği alabileceğiniz bir ekip yardım için bekliyor. Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için bu tarz hazır kurulu bir platformdan destek almanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bütün çözümlerin tek bir platformda birleştiği, analitik ve geleceğe yönelik proje desteğine sahip, satıcı ve aracıları bir araya getiren, yerelden küresele büyüyen ve akıllı sözleşmeler aracılığıyla blockchain teknolojisini arkasına alan bir programdan faydalanma fırsatı Retail.Global ile geliyor.

 

 

 

Blockchain’e dayalı çalışan projelerle ilgili bir fikir atıldıktan sonra arkasından pek çok proje gelir. Yani bir diğerine ilham olur. Alanının ilklerinden olan Retail.Global projesinin ilk projelerden birisi olmasının avantajı ile iyi yerlere gelebileceğini tahmin ediyorum. Her projenin finansman ve platform üzeri işlemler de oluşacak ticaret sırasında kullanmak için kendi parasını çıkarıyor. Bunu daha önceki yazılarımızda defalarca söylemiştik. Retail ekibi de bize RGT tokeni sunuyor. Ethereum ağına bağlı bir token olan RGT ‘nin fiyatı 1$ olarak piyasada satışa sunulmuştur. Platform hazır ve çalışmak için gün saydığı değerlendirildiğinde sırayla 2 milyon $ ve 20 milyon $ olan soft ve hard cap hedefleri gayet makul görünüyor. Kısa sürede satışı bitirebilecek bir potansiyele sahip olduğunu düşündüğüm retail global ekibine başarılar diliyorum.

ICO faaliyetleri için bir çok derecelendirme kuruluşu tarafından değerlendirilen proje gayet iyi sayılabilecek notlar almış durumda. 2018 yılı sonuna kadar Almanya üzerinde faaliyetine başlayacak, sadakat ve ödül sistemi programını devreye alacak olan ekip, 2019’un ilk çeyreğinde İtalya, Fransa ve İspanya gibi büyük ülkelerde hizmete geçecek. 2019 sonuna kadar üretim ve tüketim zincirinin en önemli halkalarından olan Çin ve Hindistan’a girmeyi planlayan proje, daha sonrasında platformun küresel ölçeğe kavuşması için genişlemeye devam edecek.

 

 

 

 

Gelişmelerle ilgili bu başlık altından sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim. Yatırım seçeneklerinizle ilgili yaptığım bu yorumlar kendi bakış açımdan ve araştırmalardan elde ettiğim verilere dayanır. Yatırım yapma kararı vermeden önce, kendi araştırmanızı yapmanız ve kararınızı ona göre vermeniz gerekir.

 

Projenin Websitesi          : https://retail.global

Projenin Twitter Adresi : https://twitter.com/RetailGlobalNow

 

Chozun projesi de birçok platform gibi güvenilir bir bounty platformu olan Bountyhive.io’yu tercih etti. Bountyhive platformuna sizde BURADAN üye olabilir ve sizler de bounty kazancı sağlayabilirsiniz.

 

Bu yazı vycl tarafından yazılmıştır ve tüm hakları tarafıma aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır.

 

0 Paylaşımlar

2225total visits,2visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir