Record Foundation ve Yeni Müzik Anlayışı

recordfoundation ile ilgili görsel sonucu

Bugün sizlere yeni ve gelecek vaat eden bir başka projeden bahsetmek istiyorum. Türkçe whitepaper çevirisini de kendim yaptığım bir proje olan Record Foundation’u tanıtmaya çalışacağım. Record, blockchain tabanlı bir müzik veritabanı platformudur. Bildiğiniz üzere müzik dünyası yıllardır telif sorunu yaşayan büyük bir ekonomik sektör aynı zamanda. İşte bu telif olayını aşmak için bütün sektör bir arayış içindeydi. Spotify ve benzeri bir kaç platform kısmen bir çözüm üretti. Ancak bir de telif haklarının el değiştirdiği durumlar söz konusu ve bunlara gerçek zamanlı çözüm sunmak gerçekten çok güç. Ya da güçtü diyelim. Record’un sunduğu çözüm bu sorunu ortadan kaldırabilir. Bir kere herşeyden önce gelecekte sıklıkla kullanılacak blockchaini kullanan Record, sadece bu konu için platforma RecordFarm isimli bir uygulama ekliyor. Bu uygulama telif haklarını ve değişikliklerini, blockchain ağına işlemekle yüklü olacak. Şeffaf yapısı ile bunun izlenebilir ve denetlenebilir olması ise başlı başına büyük bir avantaj olacaktır.

 

Şimdi anlatmak istediklerimi düşündüğümde bariz bir şekilde aklıma gelen şeylerin başında piyasada her aktöre ayrı önem veren proje olduğu geliyor. Genellikle platformlar bir işlem üzerinde bir recordfarm ile ilgili görsel sonucuya da maksimum 2 aktöre yöneliktir. Record ise müzik endüstrisi üzerinde var olan 3 aktörün her birine çıkar sağlıyor. Müzik sektörü dediğimiz zaman akla elbette o müziği ifa eden müzisyenler akla gelecektir. Ve şüphesiz ki, sektördeki pastadan en büyük payı alması gerekenler onlar. RecordFarm sanatçıların haklarını korumak üzere tasarlanmış. Müzik endüstrisi, tarımdan da aşina olduğumuz bir şekilde adilâne olmayan bir gelir dağılımı var. Hatta çoğunlukla dağılım şeffaf da değil. Bu da asıl katma değeri yaratan sanatçıların hakkını alamaması anlamına gelir. RecordFarm üzerinde müzisyenin paylaşacağı müzik eseri üzerinden yayınlanma ve dinlenme oranı olarak bir gelir elde etme şansı olacaktır. Üstelik diğer platformlarda olmayan şekilde sanatçı ile etkileşime girme imkanıda veriyor platform.  Yayınlanan eser başına alınacak ücret dışında, dinlenme sayısı ve dinleyicisi ile alacağı etkileşim oranında da platformun kendisinde kullanılmak üzere çıkarılan bir para birimi olan RCD tokeni kazanır. Alacağı ödeme sanatçıyı teşvik eder getirisini ve eser sayısını arttırmaya teşvik eder.

 

Platform ayrıca dinleyiciye de kendine has avantajlar sunar. Üstelik bu avantajlardan birisi sanatçı gibi, dinleyiciyi de aynı para birimi RCD ile ödüllendirebilir. Bu benim bildiğim ve büyük ihtimalle tek bir özellik. Yani başka hiç bir platform dinleyiciye ödül kazanma fırsatı sunmuyor. Üstelik nakit nitelikte bir kripto para! (Neden nakit dediğimi daha sonra açıklayacağım.) Öncelikle platform ücretsiz değil. Cüzi bir miktar ödeyerek aldığını abonelik size müzik dinleme fırsatı yanı sıra bunun için ödediğiniz rakamın üzerinde gelir elde etme şansı sunuyor. Dinleyiciler beğenme, paylaşma ve yorumlama gibi etkileşimler ile katkı oranlarına göre platform üyeliğinde ve çekebilecekleri RCD token kazanabiliyorlar.

 

Yukarıda size 3 aktörden bahsettiğimi biliyorsunuz. Sanatçılardan ve dinleyicilerden bahsettik. Record piyasada 3 yıllık bir tecrübeye sahip ve bununla birlikte yatırımcısına bir fırsat sunmak üzere tasarlanmış. Yatırımcılar RCD token yatırımı ile gelecekte kazanç elde edebilecekleri bir sistem yaratıyor. Yatırımcısından aldığı destek ile platformu finanse edecek platformla ilgili bir kaç şey daha aktarmak gerekli diye düşünüyorum. Biliyorsunuz kripto para piyasası bütünüyle bir bunalım süreci içerisinde. Bu bunalımın başlangıcı elbette Bitcoin fiyatının yaşadığı sıkıntıyla ilgili. Ancak RCD token başta olmak üzere Ethereum tabanlı tüm tokenler aynı zamanda Ethereum ile de büyük oranda alakalı. Ve Ethereum da şu an bu kötü piyasa koşullarından etkileniyor. Başlattığı ICO sürecinde maalesef çok başarılı olamayan bir proje Record. ICO sürecinde yeterli satışı yapamamış olmasında en büyük etken kesinlikle piyasanın bu halde olması. Bu bunalım süreci olmasaydı kesinlikle softcap i aşacak belkide hardcap yapabilecek bir projeydi Record. Fakat gerçekleşen bu kötü senaryo bile, Record’u durdurmadı. Çünkü aşağıda da Türkçe halinide paylaşacağım Record whitepaper’ında yer aldığı üzere projenin yoluna devam etmesi için yatırım alamaması önemli değil. Yatırım alsaydı elbette daha çabuk ve büyük ölçekli bir platform olacaktı ancak bu haliyle de bir başarı potansiyeli var. Takımı son hızla çalışmaya ve platformu geliştirmeye devam ediyor.

 

 

recordfoundation ile ilgili görsel sonucuTüm bunların yanı sıra yukarıda size nakit yerine geçen dediğimi hatırlıyorsunuzduır. Bunu dedim çünkü Record öyle bir platform ki, yatırımcısını yüzüstü bırakmamak üzere başarılı adımlar atmaya çalışıyor. ICO süreci başarılı olmayan projeler genelde aldığı yatırımı iade eder ve defteri kapatır. Record ise bunun yerine kripto para dünyasındaki varlığını devam etmeyi seçti ve aldığı yatırım az da olsa bu sürece katkıda bulunmak isteyenlerin arkasında durmaya devam ediyor. Bununla da yetinmiyor ve tokenlerini listelemek üzere CoinBene ile anlaşmaya varıyor. Evet RCD token şu anda CoinBene üzerinde işlem görüyor ve RecordFarm platformundan kazanılacak tokenleri trade yaparak arttırma veya nakite döndürme imkanı veriyor. Açıkçası projenin bu şekilde ilerlemesi de beni çok sevindirdi.

 

RecordFarm platformu ile Record projesini inceleyebilir, üye olabilir ve eğer yaratacılığınız varsa platforma eserlerinizi ekleyerek para kazanabilir, üstelik dinleyicilerle etkileşime geçme fırsatı da yakalayabilirsiniz.

 

Platforma ait linkleri aşağıda bulabilirsiniz.

Türkçe Whitepaper

RECORD  —  RECORDFARM —- TWITTER

 

Gelişmelerle ilgili bu başlık altından sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim. Yatırım seçeneklerinizle ilgili yaptığım bu yorumlar kendi bakış açımdan ve araştırmalardan elde ettiğim verilere dayanır. Yatırım yapma kararı vermeden önce, kendi araştırmanızı yapmanız ve kararınızı ona göre vermeniz gerekir.

 

Bu yazı vycl tarafından yazılmıştır ve tüm hakları tarafıma aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır.

0 Paylaşımlar

5493total visits.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir