NODE HAVEN İLE MADENCİLİK ÇAĞ ATLIYOR.

BİTCOİN MADENCİLİĞİNDE YENİ DÖNEM : NODE HAVEN

 

Blockchain bir merkezi olmayan ve belirli bir sayısı olmayan kaynağa bağlı bir veri ağıdır diyebilir. Yani kurulu bir blockchain ağında bir kişi veya kurum karar alarak işlem yapamaz. Ayrıca kaynak sayısının belli bir sınırı yoktur. Sistem zaten tek bir kaynağın eseri de olamaz. Madenci diye sıklıkla duyuyorsunuzdur. Kriptolar konusunda yeniyseniz, madenci kavramı size ilginç gelebilir. Mining terimi bize kripto paralar veya blockchain teknolojisi için sıklıkla kullanılır. Aslında madenci dediklerimiz insanı yani organik bir yapıyı anlatmaz bize. Madenci belirli bir işlem gücüne ve zorluk oranına göre şifre çözme ve blockchain zincirine veri işleme cihazına verilen addır. Yani basit bir şekilde, madenciler, blockchain ağında kod kazımı yaparlar. Reel yaşamda madencilerin aradıklarının aksine, blockchain ağında madenciler veri işler ve karşılığında kripto para ile ödüllendirilirler. Kripto paraların genel işleyiş mantığı bu şekildedir.

Bitcoin üzerinden örnek vermek en sağlıklı yöntem olacaktır. Bir Bitcoin transferi yapmak istediğiniz zaman, değişebilen rakamlar ile sizlerden işlem ücreti kesilir. Ortalama her transfer işlemi için tutarına bağlı olunmaksızın 0.005 BTC ücret karşılığında transferiniz yapılır. Bitcoin için madenciler yaptıkları madencilik işlemleri sırasında işte transfer sırasında sizden kesilen bu ödülleri alırlar. Bitcoin’in çıkış yıllarında gerek madenci sayısının azlığı, gerekse madencilik zorluk katsayısı düşük olduğundan ödüller daha yüksek ve cazipmiş. Şu anda madenci sayısı yüksek ve kazıma zorluğu da aynı şekilde yüksek olduğu için madenci başına düşen para ödülü azalmış durumda. Ayrıca Bitcoin özelinde farklı da bir durum var.

 

Bugünlerde kazımı devam eden Bitcoin için 21 milyonuncu âdete ulaşana kadar her blok için 12.5 BTC’lik blok ödülü var. Sanırım günümüzde madencilik yapmanın en önemli nedeni bu. 21 Milyonuncu Bitcoin madenciliği tamamlandığı anda, madenciler sadece işlem ücretlerini alacaklar. Bu yazıyı okuyanların aklına hemen 12.5 BTC olmadıktan sonra madenciliğin ne anlamı var diyebileceğini duyar gibiyim. Bugünkü Bitcoin fiyatları için haklısınız. Ancak piyasa beklentisi o yönde değil. Bitcoin farklı teorilere sahip ve fiyatına 100.000$’dan 1.000.000$ ve hatta daha fazlasına kadar değer biçenler var. Bu nedenle örneğin bir Bitcoin fiyatı 100.000$ olduğunda 0.005BTC’lik bir işlem ücretinin 500$’a varacağını unutmamak lazım. Tabi ki bu işlem ücretlerin bugüne bağlı değerler belki de ilerleyen dönemlerde daha aşağı rakamlara çekilebilir. Sonuç olarak madencilik sistemi bu şekilde işliyor.

 

Aslında her yazımda ilk başta giriş yazısını nasıl yazacağım diye düşünüyorum ama yazıya girişince sürekli yazacak bir şeyler buluyorum sanırım. Bugün bu kadar madencilik anlatmamın bir sebebi var tabi ki. Okuyanlar biliyordur. Sitemizin amacı kripto paraları tanıtırken bu piyasa ve teknolojisi hakkında bilgi vermek. Bugünkü yazımız konusu madencilik teknolojisine eğilen Node Haven! Günümüzde madencilik konusu önem kazanmaya devam ediyor. Gerçekten çok büyük firmalar bu alandaki geleceği görmüş olmalı ki, madencilik cihazı üretimi konusunda çalışmalar ciddiye alınabilecek büyüklükte. Sadece bilgisayar işlemcisinin yeterli olmadığı bu alan için ekran kartlarını gücü de önem teşkil etmeye başladı. En son Nvidia firmasının bu alandaki ciddi çalışmaları ile ilgili bir yazı okumuştum. Bulursam buradan sizinle paylaşacağım. Node Haven projesine göre, günümüz madencilik ekipmanları bu üretimler sebebiyle konunun özü olan merkeziyetsiz yapıdan uzaklaşıyor. Bu yapının öneminin farkında olan proje madencilik topluluğuna hitap eden ve aynı zamanda ekonomik bir modele sahip projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

 

Node Haven projesi ABD kaynaklı bir platformun eseri. Ve amacı çok açık, üreticilerin merkezi yapıdan uzak şekilde tüm madencilere eşit koşullara sahip olmasını sağlamayı hedefliyor. Node Haven ekibi maliyete dayalı bir proje üzerinden adeta bir esnaf odası gibi, tüm madencilerin avantajlardan faydalanabileceği ve madenci ekipmanlarına kolay erişim sağlamasını vaat ediyor. Bu ekonomik modeli de ERC-20 protokolüne bağlı NODE token ile finanse etmeyi planlıyor. Bu tokenler maliyet üzerinden hesaplamada kolaylık sağlaması ve tekrar tekrar kullanılabilmesi amacıyla tasarlanmıştır. Node Haven platformunun gelişmiş kripto madencilik ekipmanların yanı sıra yapay zeka madenciliğini destekleyen ağlardan, video kod dönüştürme cihazlarına kadar geniş bir alana yayılan uzun dönem projeleri de var.

 

Bu gelecek için faydalı olabilecek tarzda tasarlanan platformun ekonomik yanını temsil görevi yukarıda da bahsettiğim üzere NODE tokenin. 500 Milyon olarak üretilen NODE tokenin, %80’i token satışı yoluyla fonlama amacıyla satılacak. Genellikle size bilgilendirme yaparken bu satılacak token sayılarıyla ilgili bilgiler veriyorum. Çünkü bu rakamlar önemli. Projenin fonlamasında ne kadar dağılım olacağını gösterir. Genellikle token satışı, toplam token sayısının yarısı civarında olur ve takım üyeleri ile platform için ileride satılabilmek için ayrılan token sayısı yüksektir. Bu konu biraz hassas. Zira olması gerektiğini düşündüğüm şekilde Node Haven tokenlerin büyük kısmını satışa çıkarıyor. Satıştan ayrıca %10’luk pay takım %7 lik pay ise danışman ekibi için ayrılmış. Yani proje sonradan, token değerlenince satarak piyasaya süreceği herhangi bir pay ayırmıyor. Son kalan %3’lük kısım ise bounty ve reklam gideri olacak şekilde bölünmüş durumda. Bu arada bounty programını yöneten Bountyhive platformunun harika bir iş çıkardığını söylemeden geçmek istemiyorum.

Gelişmelerle ilgili bu başlık altından sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim. Yatırım seçeneklerinizle ilgili yaptığım bu yorumların tamamı kendi bakış açımdan ve araştırmalarımdan elde ettiğim verilere dayanır. Yatırım yapma kararı vermeden önce, kendi araştırmanızı yapmanız ve kararınızı ona göre vermeniz gerekir.

Projenin Websitesi : http://nodehaven.com
Projenin Twitter Adresi: https://www.twitter.com/NODEhaven

Node Haven projesi de birçok platform gibi güvenilir bir bounty platformu olan bountyhive.io’yu tercih etti. Bountyhive platformuna sizde BURADAN üye olabilir ve sizlerde bounty kazancı elde edebilirsiniz.

Bu yazı vycl tarafından yazılmıştır ve tüm hakları tarafıma aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır.

0 Paylaşımlar

5537total visits,3visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir