Korona : Blockchain’in Güzel Yüzü

KORONA İLE ALIŞVERİŞ VE BANKACILIK SEKTÖRÜNE YENİ BİR YÜZ

 

İnsan yaşamı ilk gününden bugüne kadar sürekli bir gelişim gösteriyor. Bunu yaparken de öyle hızlanarak geliyor ki insanlar bazen teknolojik gelişime ayak uydurmakta zorlanıyor. Bilimsel bir dergide yapılan bir araştırma da yazının bulunmasını takip eden 2000 yıllık süreçte yaşanan teknolojik gelişmeden daha fazla gelişmenin 2000-2017 aralığında yaşandığından bahsediyordu. İnternet ve bilgisayar teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ile insanlar alışveriş anlayışlarını değiştirmeye başladılar. Online ödeme sistemlerinin gelişmesi ve kredi kartları ile bir aşama kaydedilen alışveriş sektörü e-ticaret adını verdiğimiz bir harekete yöneltti insanları. O kadar ki her yıl sonu yaklaştığında kredi kartı kullanımı ve internet üzerinden yapılan alışverişlerin bir önceki yıla oranla kat kat arttığı haberlerini sıkça görüyoruz. Ancak günümüz kart işlemleri, bankacılık sektörünün yarattığı kur farkları gibi problemler nedeniyle özellikle uluslararası alışveriş işlemlerinde sorunlar yaşanabiliyor.

 

Sanırım günümüzün en önemli gelişmesinin blockchain ve onun ardından gelmekte olanlar olduğunu söylemeye gerek yok. Blockchain ve onunla birlikte hayatımıza giren Bitcoin aslında ödeme çözümü olarak tasarlandı. İlk aşamada ödeme çözümü ve para birimi olarak doğan Bitcoin’den sonra farklı projelerle Blockchain kapsamı genişletildi. Her proje kendi kripto parasını yaratmaya başladı. Bitcoin tamamen farklı ve öncül bir yapı olarak hepimiz için bambaşka bir yerde elbette. Bugün sizlere sunmak istediğim tanıtım ise Korona hakkında. Korona Coin basit anlamda herkesin kullanabileceği ve sadece ödeme değil farklı özellikleri de içinde barındıran bir platform üzerine geliştirilmiş. Platform Avrupa tabanlı ve özellikle İsviçre üzerinden tasarlanmış durumda.

Korona platformu kullanıcılarına her zaman alışverişte kullanabilecekleri basit çözümler sunuyor. Kripto para ile ödeme kabul edemeyen bir işletme için API üzerine basit bir uygulama çözümü ortaya koyuyor. Korona platformu üzerindeki e-ticaret platformu oluşturulacak ve bu geniş kapsamlı alışveriş platformu geleceğin yeni alışveriş yöntemlerinden biri haline gelebilecek. Basitçe ve kısaca anlatmam gerekirse herhangi bir yerde bir ürünü beğendiniz ve almak istiyorsunuz. Ancak ödemeyi kripto para ile yapmak istiyorsunuz. Platform üzerinde kayıtlı satıcı size bunun için Korona üzerindeki mağazasından ödeme imkânı tanıyabilir. Üstelik bunu yaparken, ödemeyi siz hangi kripto para ile yaparsanız yapın, satıcı parasını ister kripto para olarak isterse de fiat yöntemine uygun istediği para birimi olarak alabilir. Ayrıca Korona’yı kullanmak isteyen satıcılar ürünlerinin sistemde yayınlanması ve satışa sunulması da platformun artılarındandır.

Korona platformu birçok fırsatı içinde barındırıyor. Hepsini tek tek saymak mümkün olmayabilir. Samimi olarak söylüyorum, bu proje tutarsa ileride hepimizin rahatlıkla kullanabileceği muazzam bir proje olacaktır. Korona platformunda bulunan satış programı kapsamında ürün satıcılar ürünlerini bu platformda yayınlayacaklar. Yayınlanan bu ürün ihtiyaç duyanlar tarafından tüm ülkelerdeki satıcıları kıyaslayarak ihtiyaca en uygun ve güzel ürünü en düşük ücrete alabilme fırsatı sunacak. Buradaki rekabet ise herkes için iyi olacaktır. Sadece e-ticaret üzerinde kullanılacağı izlenimi bıraktığımı hissettim. Ancak öyle değil. Korona mobil uygulaması ile fiziki bir mağazada ödeme yapılabilmesine imkân tanıyacak. Satıcı ve alıcı temassız basit bir işlemle platformu kullanıp ödeme işlemini tamamlayabilecekler. Korona platformda bulunan satıcılara pazarlama desteğini de sunarak ürün tanıtımında ve gelişiminde yardımcı olacak. Ayrıca tam bir ticaret platformu olmak adına faturalandırma, programlama, stok kayıt, tüketim takibi, sipariş ve tedarik gibi ek süreçler içinde imkân tanıyacak. Baktığımızda bu yukarıda bahsettiklerimin birkaç tanesini öne sürerek ortaya çıkan projeler olduğunu görebiliriz. Bu Korona’nın nasıl tam anlamıyla bu işe yöneldiğini ve gelecek vaat ettiğini anlatabilir.

 

Kullanıcılarına alışveriş sırasında verdiği avantajların yanı sıra Korona’ya ait platformda entegre çalışan bir kripto para bankası olacak. Bu bankacılık hizmetleri teminat, akreditif mektubu ve para takası hizmetleri de sunacak. Ticari kullanıcılar isterlerse işletmelerine ait cüzdanlarını resmi yollarla kayıt edebilecek, muhasebeleştirme ve vergi bildirimini bu cüzdanları ile yapabilecekler. Platform üzerinde çalışacak lisanslı vergi uzmanları yasal süreçler hakkında destek verecektir.

 

Tüm bu hizmetler bir yana, Korona tarafından üretilen tokenlerin %10’u bir yedek sistem olarak rezerv mekanizmasına ayrılmıştır. Piyasanın günlük hareketlerinde oluşabilecek olumsuz ortamın zararını engellemek adına kullanılabilecek bir rezerv olarak platforma ayrılmıştır.

 

 

Korona ekibi bu muhteşem tasarlanmış platform üzerinde işlemlerde kullanılmak üzere Korona Tokeni satış süreci 23 Nisan’da başlamış ve 22 Haziran’a kadar devam edecek (Bir uzatma olmaz veya daha erken bir tarihte hardcap hedefine ulaşılamazsa). Korona coin için ekip USD bazlı bir fiyat belirlemeyerek 1 adet Korona Coin için 0,0009ETH olacak şekilde satış fiyatı belirlemişler. Bence özellikle bugünlerde yaşadığımız fiyat dalgalanmaları sebebiyle çok da doğru bir tercih olmuş. Satış süreci yukarda bahsettiğim gibi başladı. Satış süreci birçok projede olduğu gibi klasik tarihe bağlı olarak ilerlemiyor. Satışa sürülen toplam 120 milyon token için belli aralıklarla azalan ve en son %5 ile biten bonus sürecine ayrılmış. Token satışı oldukça bonusun düşeceğini hatırlatarak satın almak isteyenlerin, https://koronacoin.io sitesine girerek o an ne kadarlık bonus diliminde olduğunu görebilirsiniz. 3500 ETH’lik softcap hedefine kolaylıkla ulaşmasını beklediğim Korona ICO’sunun hardcap hedefi 96224 ETH! Proje teknik dokümanında yazdığı üzere sonradan herhangi bir token üretimi olamayacak olup,  satış sürecinde satılamayan tüm tokenler yakılarak yatırımcının yatırımı korunacaktır.

 

Gelişmelerle ilgili bu başlık altından sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim. Yatırım seçeneklerinizle ilgili yaptığım bu yorumlar kendi bakış açımdan ve araştırmalardan elde ettiğim verilere dayanır. Yatırım yapma kararı vermeden önce, kendi araştırmanızı yapmanız ve kararınızı ona göre vermeniz gerekir.

 

Projenin Websitesi          : https://koronacoin.io/

Projenin Twitter Adresi : https://twitter.com/KoronaCoin

 

Chozun projesi de birçok platform gibi güvenilir bir bounty platformu olan Bountyhive.io’yu tercih etti. Bountyhive platformuna sizde BURADAN üye olabilir ve sizler de bounty kazancı sağlayabilirsiniz.

 

Bu yazı vycl tarafından yazılmıştır ve tüm hakları tarafıma aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır.

0 Paylaşımlar

1268total visits,1visits today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir