Kar Amacı Gütmeyen Vakif : Poseidon!

Poseidon ECO ICO ile ilgili görsel sonucu

 

Bugüne kadar sizlere bir çok blockchain’e dayalı projeden bahsettim. Her projenin bir amacı, bir mantığı vardı. Elbette geçmişte blockchain tabanlı her proje kaliteli değildi. Sadece adı veya logosu sebebiyle sevilen ve değerlenen projeler gördüm. Hatta o kadar ki çöp diyebileceğimiz bir kripto para iken bulduğu destekle proje geliştirenler oldu. Bugün yazımın konusu diğerlerinden biraz farklı. Bugüne kadar hep sizlere bir proje ve arkasındaki ekipten bahsettim. Haliyle bu ekip, çıkardığı projeden bir kâr etme umudu taşıyordu. Türünün ilk örneği değil, yani kâr amacı gütmeyen ilk proje değil ama bugün sizlere kâr amacı taşımayan bir projeden bahsedeceğim. Poseidon isimli bu projede, amaç kâr etmek değil. Dünyamızı ve çevremizi yaşanır kılmak. 

 

Poseidon ekibi insanoğlunun dünyaya verdiği zararların ve geleceğin çok da parlak olmamasından yola çıkmış. Bir çoğunuzun duyduğunu tahmin ettiğim karbon ayak izi üzerinden bir proje başlığı geliştirmiş. Bilenler vardır eminim ancak bilmeyenler içinde kısaca değinelim. Karbon ayak izi nedir? Birincil ve ikincil şeklinde adlandırabileceğimiz bu ayak izinde, birincil diye bahsedilen ticari, konut ve araç için kullanılan fosil yakıtların doğaya saldığı karbondioksit (CO2) değerini ifade ederken, ikincil yani biraz daha az önem arz edeni tüm yaşam döngüsü üzerinden doğaya salınan karbondioksit miktarını ifade eder. Madem derse başladık sadece projeyi değil, karbon ayak izini azaltmanın yollarını da sıralayalım Poseidon ECO ICO ile ilgili görsel sonucuki, ülkemiz ve dünyamız için ne yapmamız gerektiğini bilelim. Birincisi uçaklar yaktıkları yakıt cinsi ve miktarı sebebiyle en büyük miktarda iz bırakan tüketimlerden birisi. Uçak kullanımı yerine alternatif taşıtlara yönelmek dünyamızı tehdit eden durumların önüne geçmek için başlangıç. Elektrik tüketiminde tasarrufa yönelmek ve mümkünse yenilenebilir enerji kaynaklarını etkin kullanmak, ısınma amacıyla doğalgaz kullanımını mümkün olabildiğince kısıp, yerine güneş ısısında maksimum yararlanmak, toplu taşıma araçları karbon ayak izini küçültmenin en iyi yollarından birisi ve son olarak yürüyüş mesafelerinde araç kullanımı yerine yürüme ve bisiklet ile ulaşımı arttırmalıyız.

Bütün bunların yanı sıra karbon izi yaratan bütün faktörleri bir arada düşünürseniz durumu daha iyi anlayabiliriz. Örneğin İsviçre Alplerinden ülkemize gelen bir suyun yarattığı karbon izi çok fazla olacaktır. Bu nedenle özellikle fiziki ihtiyaçlar konusunda yerel ürünlerin tüketimine yönelmek hem ülke ekonomisine hemde dünyamızın geleceğine katkı sağlayacaktır. Bununla ilgili son olarak aşağıda yer alan bir insanın ortalama olarak hayatında ürettiği karbon ayak izinin yüzdesel dağılımı var.

 

Karbon ayak izi, dünyanın ilgisini çekeli çok oldu. Birleşmiş Milletler, bu konuyla ilgili olarak her karbon ayak izi karşılığında bir ağaç şeklinde bir kampanya bile başlattı. Bununla ilgili detaylı bilgiye bu link aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

 

Küresel ısınmanın en önemli etkenlerinden birisi olan bu karbon izi ve iklim değişiklikleri üzerine çalışan Posedion Vakfı (Poseidon Foundation) karşımıza bir blockchain projesi ile çıktı. Öncelikle belki de duyduğum en güzel tokenizasyonu yapmış olduklarını belirteyim. Proje yukarıda da belirttiğim gibi kâr amacı gütmüyor ve adı “OCEAN” yani Türkçesi Okyanus. Adı Okyanus olan bu tokenin bir de ICO süreci hazırlığı var. Projenin mottosu “alacağınız her token ile gezegeni kurtaracak insanlara yardım edin”.  Yani aslında işin bir diğer boyutu da eğitim ile alakalı. Vakıf, elde ettiği gelir ile dünya üzerinde belli noktalarda çevre bilinci ile ilgili çalışmalar yaparken, çevre duyarlılığı olan insanların yetişmesi için eğitimler de verecek.

Poseidon ile gelecek uygulamalardan birisi kendi deyimleri ile banka hesabınızı kontrol eder gibi kolayca, karbon ayak izinizi kontrol etmenizi sağlayacak olması. Bunu bir uygulama ile kolay yapacaklar ki farkındalık artsın. Vakıf yola çıkmadan önce, işe güçlü ortaklıklar kurarak başlamış. Ecosphere+ Poseidon’a kaynak ve karbon kredisi sağlayarak piyasaya dijital çözümler sunacak. CBL Markets, eski piyasa yöntemleri ile Poseidon arasındaki uyum sorunlarını çözecek. Stellar, bizim en iyi bildiğimiz konuda tokenizasyon konusunda ve veri aktarımı konusunda blokchain desteğini sunacak. 6point6 ise yazılımlar konusunda Poseidon’a destek verecek. Bunun yanı sıra pek çok piyasa sorununa karşılık MME, BAC (Briggs Automatic Company) ve LCC (Liverpool City Council) ile de anlaşmalar imzalandı. Güçlü ortaklık, güçlü proje olarak değerlendirildiği için, bu ortaklarla başarı şansı çok yüksek Poseidon’un.

Poseidon ICO yani token satışı için henüz önümüzde uzun bir takvim var. 16 Şubat 2019 tarihinde başlayacak satış aşaması, ironik olarak 36,5 gün olarak tasarlanmış ve 24 Mart’a kadar devam edecek.  Token satın almak isteyenler Euro, BTC, ETH ve XLM ile ödeme yapabilecekler. OCEAN tokenin sembolü ise OCN olarak düşünülmüş.

 

 

 

Projenin aşamalarını gösteren Yol Haritası’na göz atabilirsiniz. Bu projeyi yakından takip edecek ve

sizlere bilgi vereceğim…

 

 

 

 

0 Paylaşımlar

841total visits.

Kar Amacı Gütmeyen Vakif : Poseidon!” üzerine 3 düşünce

 • Ekim 31, 2018 tarihinde, saat 10:47 am
  Kalıcı bağlantı

  Bu proje 2018 yılı icoların içerisinde bana göre en başarılı olacaklardan bir tanesi. Herşeyden önce bir vakıf ve yardımlaşma projesi olduğu için iyi bir yerlere gelmesi içten bile değil.

  Yanıtla
 • Kasım 2, 2018 tarihinde, saat 12:58 pm
  Kalıcı bağlantı

  eth. muzdaribi piyasaya stellar tokeni olarak çıkıyor olması bile başlı başına ekstra bir durum ama doğa ve dengesine yarar fayda amacı umarım onu diğer projeler tarafından takip edilir kılar.

  Yanıtla
 • Kasım 5, 2018 tarihinde, saat 5:57 pm
  Kalıcı bağlantı

  Hem Stellar hemde Karbon etkilerinden kurtulmak ve doğa için bir şeyler yapabilmek adına kar amacı gütmeyen güzel bir organizasyon umarım etkisini gösterir ellerinize sağlık.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir