Geeba ile Yeni Taşımacılık

geeba ile ilgili görsel sonucu

Gelişen Teknoloji ve İnternet Ağı ile Modern Alışveriş Yöntemleri E-Ticaret’e kayıyor. 

2000’li yılların başında internetin hızla yaygınlaşması insanların bir çok alışkanlığını değiştirmeye başladı. Klasik yöntemlerle mağazacılık giderleri çok yüksektir. Fiziki giderler, enerji harcamaları, yasal giderler, personel gideri gibi pek çok kaleme yaygındır. Ancak alışveriş için internet ile işler değişmeye başladı. İnternet üzerinden alışveriş günümüze kadar giderek arttı. Hatta ulusal sınırları aşan e-ticaret işi bambaşka boyuta taşıdı.  Bugün ülkeler arası ürün taşımacılığı bile çok ciddi boyutlara ulaştı. O kadar ki devletler dış ticaret dengeleri açısından bireysel alışverişlere sınırlama getirme gereği duydu. Ülkemizde ilk düzenlemede 75 $ veya € olacak şekilde sınırlanan gümrüklü alışveriş tutarı, geçtiğimiz dönemde 30$ veya € olacak şekilde değiştirilmişti. Özellikle Aliexpress ve Amazon gibi uluslararası alışverişe ağırlık veren firmalar bu alanda çok büyük ilerlemeler kaydettiler. Aliexpress bir kaç yıl içinde ekonomik ölçek olarak çok büyük bir büyüme gösterdi. Amazon ise sadece küresel olarak büyümekle kalmayıp farklı alanlarda büyük gelişim göstermeye başladı.
Çağımızın bir diğer gelişim gösteren yıldızı ise tabi ki blogumda sıklıkla okuduğunuz üzere Blockchain ile ilgiliydi. Blockchain pek çok alanda yenilik yarattı. Bunlardan birine de Geeba isimli platform imza atıyor. Geeba platformunun amacı taşımacılık ve teslimat ile ilgili. İnternet üzerinden yapılan alışveriş kendine has giderleri olan bir alan. Ancak tabiki mağazacılık giderleri gibi çok can alıcı değil. Geeba merkeziyetsiz bir şekilde çalışacak firmaların taşımacılık faaliyetine konu ürünlerini akıllı araçlar ile taşımayı vaat ediyor. Yüksek maliyetler, verimlilik eksikliği ve bugünkü teslimat talepleri Geeba’nın blockchainden yararlanarak değişime aktif olarak katılmasına izin vererek sektöre yeni bir yaklaşım getirmesini sağlıyor. Teslimat sırasında oluşabilecek bilgi ve geciken veri sorunlarına da bir çözüm sunmayı planlıyor. Ticaretin başladığı yer olan depolardan tüketiciye teslime kadar uzanan büyük ve maliyetli yolculukta, blockchain avantajından faydalanmak üzere benzer bir ka proje daha biliyorum. Tedarik ve taşımacılık üzerine yapılan projeler arasında kesinlikle en bütün ve gelecek vaat eden bir proje olarak gördüğüm Geeba’yı sizlere tanıtmak istedim.

Geeba, bringing a smile to delivery.

Geeba teslimat için bir gülümseme getiriyor. Bu motto ile yola çıkan bir proje Geeba! Kendim lojistik alanında çalışan bir firma personeli olarak taşımacılık denilen sektörün ne kadar büyük sıkıntıları ve zorlukları olduğunu yakınen biliyorum. Bu alanda teknolojik faaliyetlerin her geçen gün arttığını söylemeliyim. Taşımacılık faaliyeti veren lojistik firmaları maliyetlerini minimuma indirmek için özellike internet alışverişinde tedarik zinciri olan firmlaların depo çıkış alanlarına çok büyük yatırımlar yaparak gönderi kabul merkezleri kurmaktalar. Geeba ile bunlara bir son verilebilir. Tabiki lojistik firmaları bu teknolojik değişime hızlı adapte olmalılar aksi takdirde atı alan üsküdarı geçebilir. Bazı gelişimler ne kadar hızlı benimsenir ve adapte olunursa o kadar kârlı bir gelişme olur.

Tüketime konu olan malların taşınması maliyetli bir süreçtir. Bununla birlikte müşteriler daha iyi hizmet, daha hızlı teslimat ve tabi ki daha ucuz bir teslimat istemektedir.  Taşımacılık faaliyetinin en önemli unsurlarından birisinin teslimat olduğunun farkında olan Geeba, yaptığı araştırmalarda hane halklarının teslimat taleplerinin %60’ından fazlasının haftasonu ev adresine yapılacak teslimatlar olduğunu tespit etmiş. Çalışma günlerinde yapılan teslimatların herkes için yeterli olmadığını farkında olan bir proje. Açıkçası projenin tamamına göz attığım zaman farkettiğim en bariz şey şu oldu: Geeba A’dan Z’ye yani ürünün hem göndericisi hem alıcısı açısından sorunları tek tek araştırılmış, her soruna yönelecek bir çözüm sunulmuş. Bununla birlikte işin ekonomik yapısını da el atılmış. Ekonominin çok önemli olduğunun bilincinde olarak harekete geçen proje internet ve blockchain’inin bütün avantajını kullanacak. Merkeziyetsiz yapısı ile de doğru ve şeffaf veri akışını sağlamış olacak.

Platform hedefi olarak, 2022 yılına kadar robotlarla yapılacak başarılı teslimat sayısını 5 milyar olarak belirlenmiş. Akıllı cihazlar ile yapılacak teslimatların müşteri memnuniyeti etkenini gözeterek yapmayı planlayan proje yol haritasına göre ilk platform çalışmalarına 2019’un ikinci yarısında başlayacak. Yürütmekte oldukları ICO projesi ile de topladıkları yatırımı proje fonlaması için kullanacak olan 2019 yılı son çeyreğinde projenin çıkış yeri olan Hollanda’da Rotterdam şehri ve yakınlarına aktif olarak çalışmaya başlayacak ve gelişim planı çerçevesinde proje genişleyerek büyüyecek.

 

TOKEN EKONOMİSİ

Kripto para üzerinden fon toplayan projeler, topladıkları bu fonlar ile başarılı olmak üzere yatırım yapmaktadır. ICO ile hayata geçen projeler henüz çoğunlukla gelişim aşamasında. Günümüz çalışmalarına baktığımızda henüz ICO sonrası tamamen yürürlüğe giren proje pek yok. Binin üzerinde başarılı ICO süreci ardından geliştirme için yola çıkan projeler henüz sürelerini tamamlamadılar. Tabi ki toplanan fonların akıllı kullanımı çok önemli. Projesi başarılı olan her ekibin satışını yaptığı kripto parası da o denli başarılı olacaktır. Bu nedenle projelerin gerçekleştirme oranlarının yüksek olması için yatırım oranlarının da yüksek olması önemli.

400 milyon adet üretilen Geeba tokenin %70’i ICO sürecinde satışa sürülecek. Takım için ayrılan %10’luk token ise bir yıl boyunca satışa ve transfer işlemlerine karşı kilitli olacak. Takımın akıllı sözleşmesinde yer aldığı üzere, ICO sürecinde satılamayan tokenler yakılacak ve yatırımcısı zarara uğratılmayacaktır. ICO sürecinde düzenlenen satış aşamaları 6 farklı bölümde oluşacak. Özel ve ön satışın ardından 4 kademeli açık satış süreci başlayacak. Bu süreçlerde baştan sona doğru azalan oranda bonus uygulaması olacak ki, bu rakam ICO ve Takımdan arda kalan tokenlerimn %13’ünden karşılanacak. Yani üretilen tokenlerin paylaşım oranında bu rakamda şeffaf bir şekilde ortaya konmuş. Özel satış sürecinde büyük yatırımcılardan toplanacak fonlar için 8 milyon token ayrılmış ve bunun ardından 24 milyon adet token ön satışda sunulacak. Ardından 62 milyonluk 4 parça halinde devam edecek satış sonrası işlemi bitecek olan projenin satışları özel satışlarla başladı. 13 Ağustos’da bitecek bu aşamanın hemen ardından ön satış süreci başlayacak. Açık satış dediğimiz 4 aşamalık son satış ise 2018’in son çeyreğinde başlayacak ve ekip tarafından duyurulacak.

Softcap hedefi 3.2 milyon $ olarak belirleyen ekibin bu hedefi rahatlıkla aşacağını tahmin ediyorum. 28 milyon $’lık hardcap hedefi ise piyasa koşullarına göre değerlendirilecektir. İyi ve deneyimli bir takıma sahip olan platformun token satış fiyatı 0.1$ olarak belirlenmiş. Ancak erken satın alanların kendine özel bir bonus avantajı olacağından daha ucuza satın alma imkanı olacaktır. Bonus oranları ve fırsat eşitliği açısından özel ve ön satışın sayılarının asıl satış sürecine göre daha az tutulması bence çok mantıklı. Bu sayede borsalara çıktığında yaşanacak fiyat düşüşünün daha az olacağını tahmin ediyorum. Bu arada takım hedefine göre 2019 yılı ilk döneminde tokenler için bir kaç borsayla görüşmelerinin sürdüğünü belirtmek istiyorum.

 

Gelişmelerle ilgili bu başlık altından sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim. Yatırım seçeneklerinizle ilgili yaptığım bu yorumlar kendi bakış açımdan ve araştırmalardan elde ettiğim verilere dayanır. Yatırım yapma kararı vermeden önce, kendi araştırmanızı yapmanız ve kararınızı ona göre vermeniz gerekir.

 

 

Projenin Websitesi          : https://geeba.io

Projenin Twitter Adresi : https://twitter.com/geebahq

Geeba projesi de birçok platform gibi güvenilir bir bounty platformu olan Bountyhive.io’yu tercih etti. Bountyhive platformuna sizde BURADAN üye olabilir ve sizler de bounty kazancı sağlayabilirsiniz.

 

Bu yazı vycl tarafından yazılmıştır ve tüm hakları tarafıma aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır.

0 Paylaşımlar

777total visits.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir