Enkronos ile Kişisel Verileriniz Güvende!

ENKRONOS SİZE KİŞİSEL ALAN GÜVENLİĞİ TANIYOR!

 

İnsanoğlu hayatının her alanında kişisel bilgilerini gizlemek, kendi olumsuz davranışlarını dizginlemek için uğraşmıştır. Modern çağ öncesi, teknolojinin henüz çok gelişmediği dönemler de çok da kolay olan bu işlev, insan hayatına basit teknolojik aletler girmesiyle işler biraz değişmeye başlamıştır. İlk dönemde radyo ve TV ile gelen bilgi paylaşımı kısıtlı da olsa bir takım içerikler evlerimize gelmeye başlamıştır. Tabi ki bu devletlerin bir takım içerik kısıtlama yöntemleri ile çizgileri belli bir alanda kalabilmiştir. 90’lı yılların sonunda evlere girmeye başlayan İnternet ortamı ise veri gizliliği ve kişisel mahremiyeti tamamen farklı bir boyuta taşımıştır.

 

İnternet hayatımızı sadece geliştirmemiş aynı zamanda yaşam biçimlerini değiştirmeye başlamıştır. Klasik yöntemlerle kıtalar arası oluşan gelişmeler haftalar hatta belki aylar sürerken, internet üzerinden gelen yayınlar birden bunu günlere ve hatta saatlere düşürdü. Facebook, Twitter ve Instagram gibi direk yayın yapılmasıyla tamamen farklı bir hale büründü. Aslında düne kadar kişisel bilgilerinin paylaşılmasını istemeyen bizler bugün artık seve seve ve hatta koşa koşa tüm platformlara yüklüyoruz. Zaman zaman basit gibi görünen ancak büyük sonuçlara yol açan veri sızdırmalar ise toplumsal hayatı bile etkilemektedir. Facebook ve Cambridge Analytica işbirliğinde firma veri sızdırmış ve başta Facebook çok büyük değer kaybı yaşamıştı.

 

Yazımızın konusu Enkronos işte tam da bu sorunların üzerine doğmuş bir proje. Malum olduğu gibi Blockchain tam bir şeffaflıkla çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak burada bahsedilen şeffaflık insan hayatı üzerine değil, blockchain insan hayatına birçok fırsat ve yenilik sokuyor. Bunun yanı sıra artan internet kullanımı ile ister istemez kişisel verilerinizi birçok yere yayınlıyorsunuz. Zaten ülkemizde de son dönemde sıklıkla karşılaştığınız üzere Kişisel Verilerin İzlenmesi hakkında bir kanun çıkarıldı ve hemen her firma sizden mail, sistem içi ve telefon ile veri işleme izni istedi. Belki de içeriğini bilmeden birçok kişi bu izinleri onayladı. Yani artık o izin verdiğiniz firmalar sizin verilerinizi işleme bir araya getirme ve kategorilendirme konusunda izin sahibi oldu. Hem de bunu yasal bir altyapı ile sizin izninizi bir arada alarak yapıyorlar.

 

 

Enkronos Cambridge Analytica’nın yarattığı sıkıntıların tekrarlanmaması için ahlaki ve etik değerlere dayalı bir platform geliştiriyor. İnternet ve medya uygulamalarında pazarlama, reklam ve tanıtım gibi faaliyetlerde kullanılmak üzere, şeffaf, merkezi olmayan yapıda ve kişisel bilgilerin güvenilir ortamda olacağı bir platform tasarlanmış. Platform bir mobil uygulamaya da ev sahipliği yapıyor. Şu anda aktif olarak kullanılabilen bir uygulamaya sahip olması projenin tanıtımı açısından büyük bir avantaj yaratıyor. Sizlerde bu platforma ulaşarak deneyim edinebilirsiniz. Program ile anketler, e ticaret uygulamaları, ödeme sistemleri, oylama ve benzeri birçok içerik barındırmak mümkün. Amaç işletmelerin müşteri ile ilgili veri toplamalarına izin verirken, toplanan bu verilerin dışarı sızmadan sadece amacına hizmet edecek şekilde kullanılmasına olanak sağlamak. Aynı zamanda bunu başarabileceğinden de son derece emin.

 

Platform tüm bu aşamalar içerisinde kullanılmak üzere ENK tokeni tasarladı. ENK token için yaklaşmakta olan bir ICO süreci yaşanacak. Enkronos o kadar iddialı bir şekilde piyasaya girmeyi deniyor ki inanılmaz. Enkronos hakkında okumalar yaparken gözüme çarpan ICO rakamları hatalı diye düşünmekten başka bir şey aklıma gelmedi. ICO sürecine ENK tokenin toplamaya çalıştığı rakam tam 500,000 Ethereum. Yaklaşık yazıyı yazdığım sıradaki değeri 300,000,000$ yapıyor. Çoğu projenin 100-200 ETH olarak belirlediği softcap değeri içinse platform tam 2500 ETH yatırımı hedefliyor. Farklı satış aşamaları için farklı satış stratejisi yaratan Enkronos ekibi için Private Sale yani özel satış sırasında %80 bonus verilecek. Ancak adı üzerinde özel satış olduğu için katılımcı sayısı çok fazla olmaycaktır çünkü minimum satış rakamı 10ETH yani yaklaşık 6000$. Bu rakamda herkes yatırım yapamayabilir. Ön satış aşamasında yine minimum 10ETH’lik yatırıma açık

olan satış %40 fırsatıyla aktif olacak. Ancak iş sonraki aşama olan halka açık satışta herkesin yatırım yapabileceği düzeye geliyor. Herhangi bir bonus olmayan bu aşamada 0,10ETH ‘lik yatırımlar kabul edilecek ve bu aşamada toplam 400,000ETH’lik yatırım toplama hedefi olacak.

 

Enkronos’a bu hedefler ile kolaylıklar dilerken, bu dönemde çok zor görünen bu hedefi belirlemeleri sanırım tesadüf ya da sıradan bir hedef değildir.

 

Gelişmelerle ilgili bu başlık altından sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim. Yatırım seçeneklerinizle ilgili yaptığım bu yorumlar kendi bakış açımdan ve araştırmalardan elde ettiğim verilere dayanır. Yatırım yapma kararı vermeden önce, kendi araştırmanızı yapmanız ve kararınızı ona göre vermeniz gerekir.

 

Projenin Websitesi          : https://ico.enkronos.com

Projenin Twitter Adresi : https://twitter.com/enkronos

 

Chozun projesi de bir çok platform gibi güvenilir bir bounty platformu olan Bountyhive.io’yu tercih etti. Bountyhive platformuna sizde BURADAN üye olabilir ve sizler de bounty kazancı sağlayabilirsiniz.

 

Bu yazı vycl tarafından yazılmıştır ve tüm hakları tarafıma aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır.

 

 

 

 

0 Paylaşımlar

6523total visits,2visits today

Enkronos ile Kişisel Verileriniz Güvende!” üzerine 2 düşünce

 • Temmuz 16, 2018 tarihinde, saat 5:08 pm
  Kalıcı bağlantı

  Çok değişik bir proje. Sizinde bahsettiğiniz gibi ICO sürecinde başarılı olursa önüne geçilmez gibi duruyor.

  Yanıtla
 • Temmuz 16, 2018 tarihinde, saat 6:33 pm
  Kalıcı bağlantı

  Blockchain dünyasında gizlilik ve güvenlik en önemli şeyler haline geldi ve sanırım Enkronos bu alanda gelişime açık olacak.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir