Dafzo ile Lojistik Sektörü Yenileniyor.

 

İlgili resim

Sürekli blockchain hakkında yazılar yazıyorum. Blockchain üzerine projelerden bahsediyorum. Bugüne kadar anlatmaktan en çok haz aldıklarım; Bitcoin gibi ödeme aracı olan paralar ve kripto para borsası işlevi görenler oldu sanırım. Ancak bir kaç hafta önce bir projeye denk geldim. İlk defa buradan da söylemiş olayım. Kripto para işine girdikten sonra, bu projelerin çevirilerinide yapmaya başladım. En son çevirisini tamamladığım proje Dafzo. Bu nedenle diğer projelerden daha iyi hakim olduğum bir projeyi sizlere anlatacağım bugün. Benim için bir önemi daha var bu projenin çünkü, Dafzo blockchain tarafından desteklenecek bir lojistik platformun projesi. Bende ana konusu lojistik olan aslında burada adını söylesem hepinizin çok yakından bileceği bir şirkette çalışıyorum. Yani konuya iki alanda da hakimim. Gelin bu kadar hakim olmam gereken konu hakkında sizlere bir yazı okumaya davet edeyim.

 

21. yüzyıl teknolojik açıdan çok fazla gelişmeyi getirdi. Daha önce de değinmiştim sanırım bugüne kadar bakılırsa internetin bulunuşu ve yaygınlaşması insan hayatını yazının bulunmasından sonra etkileyen en büyük buluştur. Geçenlerde bir bilimsel araştırmaya denk geldim. Yazının bulunmasından bu yana yaşanan gelişme ile 1-2000 yılları arası ile 2000-2017 arası yaşanan teknolojik gelişim incelenmiş. Her gelişime insanların kullanımına bağlı puan vermişler. Buna göre 2000 yılından sonra yaşanan gelişim yazının bulunması yani 1. yıldan bugüne kadar olan gelişimden %90 daha fazla çıkmış. Yani insan oğlu son 16-17 yılda iki bin yılda gösterdiği gelişimin neredeyse iki katı gelişim göstermiş. Yazıdan bir bilgi daha vermek isterim. İki dünya savaşına sahne olan 1900’lü yıllar dünya için gelişimin en kısıtlı olduğu yıllardan birisi olmuş.

 

Konu neden bu gelişim işine geldi. Biliyorsunuz insanoğlu yazının bulunmasından sonra yaşam alışkanlıkları değişmeye başladı. Ekonomik etkinlikler çok sınırlı iken özellikle bizim kültürümüzdeİlgili resim yani Türk devletlerinde göçebe ağırlıklı yaşam nedeniyle ticaret çok önemli yer kaplamıştır. Ayrıca müslüman peygamberimizin ailesinin de ticaretle ilgilenmesi Türk’lerin müslümanlaşması ile birlikte ticareti daha önemli bir noktaya taşımıştır. Konumuza dönmek için dolanbaçlı bir yol seçtim. Lojistik işte taa o zamanlarda başladı insan hayatına entegre olmaya. Göçebe toplumlardan sonra yerleşik hayata geçilsede hanlar, kervansaraylar ticaret için mal taşıyan tüccarlara hizmet etmeye başladı. O kadar ki anadoluda üretilen bir ürün o eski ünlü ticaret yollarıyla dünyanın uzak köşelerine Çin’e kadar gitmeyi başarıyordu. Lojistik o kadar ehemmiyet verilen bir konuydi ki Türk devletlerinde, dönemin o meşhur kervansarayları hala Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde hizmete açık. Atlarla, çeşitli hayvanlarla yapılan taşımacılık faaliyeti, teknolojinin geliştiği günümüzde kara yolları, deniz yolları, demir yolları ve hava yolları ile devam ediyor. 1900’lü yıllarda trenler büyük taşımacılık aracıyken sonraları kara ve deniz yollarından taşımacılık artmış. 2000’li yılların getirdiği internet teknolojisi ise alışveriş ve ticaret konusuna derece atlattığından taşımacılık faaliyetleri ulusal sınırları tamamen aşarak okyanus ötesine taşıdı. Bugün Çin’den çıkan bir gemi ülkemize onbinlerce kargo gönderisini bırakabiliyor. Üstelik teknolojik gelişimle sadece bir kaç gün içinde olabiliyor.

 

Şimdi size işin pek bilinmeyen bir yönünü anlatayım. Lojistik işi baktığınız zaman çok basit görünür. Genellikle benim çalıştığım şirket müşterileri de bir şikayet ile geldiklerinde altı üstü bir kargo şuradan şuraya gidecek diye söylerler. Evet baktığımız zaman A noktasından alınan bir ürünün B noktasına teslimidir asıl konu. Ve böyle düşündüğümüzde çok basit gibi görünür. Burada genellikle bilinmeyen iki şeyden bahsedersem belki daha anlaşılır olur. Birincisi A ve B noktaları arasında yapılacak bir transfer söylendiği kadar kolay değildir! Çünkü ülkemiz üzerinden bir örnek vereyim. İstanbul’dan Trabzon’a gönderilen bir paket düşünelim. İstanbul’da siz bunu bir noktadan teslim ettiniz. O İstanbul’da bir yerde toplanır. Önce yola çıkar. Oradan kocaeli’nde bir nokta da Türkiye’nin her yerinden gelen paketlerle birlikte ayrıştırılır, daha sonra tekrar yola çıkar. Ankara’ya varır. Ankara’da tekrar ayrılır ve oradan Samsun’a ondan sonra Trabzon’da bir noktaya ulaşır. Oradan dağıtımın yapılacağı yere varır. Bu örnek tamamen varsayımsal. Ben İzmir – İstanbul arası bir kargonun tam 16 noktaya girip çıktığını biliyorum. İkinci konu ise size yukarıda örnek bir paketin yolculuğunu anlattım peki ya her gün milyonlarca paketin bu şekilde hareket ettiğini söylersem? Düşünün yaşanacak kaosu! Taşımacılık gerçekten de çok kolay bir olay değil. İçinde olduğum için çok net söyleyebilirim.

 

Ne olacak kardeşim zorsa zor diyenleri duyar gibiyim. Evet zor ancak hoşlandığım ve önemsediğim bir proje var burada asıl anlatmak istediğimde o zaten. Dafzo geleneksel lojistik faaliyetlerinin günümüz ihtiyaçlarını karşılamasının zor olduğunu fark etmiş. (Tamamen katılıyorum). Lojistik faaliyetler sadece bir eşyanın bir yerden diğerine taşınması değil. Onunla ilgili bir çok verinin de hem alıcı hem de gönderici ile paylaşımını gerektirdiğinden aynı zamanda bir de veri sorunu. Blockchain lojistik sektöründe fiilen bir faydası olamayacak. Yani eşyanın taşınmasını sağlayamaz elbette ama veri sorununa bir çözüm ve kolaylık getirebilir.

 

İlgili resimYukarıda bahsettiklerimin çoğu anlatımı kolaylaştırmak için mikro ölçekteydi. Ama ekonominin büyük oyuncularını ele alırsak lojistik faaliyetinin önemini daha iyi anlarız. İşletmeler, firmalar ve uluslararası şirketler için lojistik tek başına önemli bir konudur. Hem ekonomik bir faaliyet hem de yönetim becerisi gerektiren kapsamlı bir iştir. Lojistik ekonomik bir konu çünkü şirketler için önemli bir maliyet konusudur. Üstelik bu sektörde, pek çok sektöründe sorunu olduğu üzere aracılık faaliyetleri maliyet konusunda çok önemlidir. Peki, lojistik işlemler banka ve diğer finansal aracılar gibi 3. taraflar olmadan bağımsız olarak doğrulansa, kaydedilse, yönetilse ve şeffaf bir şekilde paylaşılsa nasıl olurdu? Üstelik bu veriler bir ağa güvenli şekilde işlense, her zaman görüntülenebilir olsa iyi olmazmıydı? Konuya hakim olanlar şu an blockchain teknolojisinden bahsettiğimi anladı bile. Dafzo bunu vaat ediyor ve lojistik sektörü için blockchain destekli projesi ile zorluklar olmadan başarılı bir süreç tasarlıyor.

 

Dafzo takımı ilk başta bir çekinmenin olabileceğini kabul ediyor. Ancak blockchain destekli diğer sektör projelerine baktıklarında, lojistik alanında başarı elde etmenin, bugüne kadar çıkan başarılı olmuş finans, enerji, üretim ve perakende projeşerinden daha kolay olduğunu düşünüyor. Dafzo, küresel ölçekte lojistik sorununu çözmeyi, fırsatlardan yaralanmayı ve bankaları ortadan kaldırarak topluluğa ve işletmelere güç sağlamayı düşünüyor.

 

Lojistik alanıyla ilgili pek çok sorun ve çözümü ele alan Dafzo ekibi işin içinde olan birisi olarak bana göre çok makul bir projeyle geliyor. Ekip bu konuda diğer projeler gibi ICO sürecini beklememiş. Projenin uygulanabilirliğini görmek adına Hindistan’da bir uygulama başlatmış. Kurduğu “CourierHome” adlı şirket ile blockchain ve yapay zeka kullanan bir şirketi faaliyete geçirmiş. Şimdiden Hindistan’da FedEx ve Aramex gibi uluslararası hizmet veren firmalarla bağlantısı olan bir şirket haline gelmiş durumda.

 

Konu o kadar benim anlatmama uygun ki sanırım bugüne kadar yazdığım en uzun yazı oldu. Son olarak bahsetmek istediğim ICO süreci. Dafzo’da yola çıkmak için kripto yatırımına önem veriyor. Ve Ethereum ağı üzerinde hizmete başlayacak proje de kendi tokenini satışa sunuyor. Sayısı değiştirilemeyecek DFZ adlı token üretimi yapılıyor ve satışa sunuluyor. Bu token akıllı sözleşmesi gereğince maksimum 70 milyon adet olacak şekilde üretilmiş. DFZ token platform üzerinde tüm süreç ve aktivitelerde kullanılmak için, projenin ekonomik yapısını oluşturmak için tasarlarmış. Blockchain’e bağlı olacak olan Dafzo platformunda kullanıcılar gönderim ücretlerini geleneksel yöntemler olan kredi kartı, banka kartı, havale ve nakit ile yapabileceği gibi, avantajlı olacak şekilde DFZ token ile de yapabilecek. Yatırımcıların, satın alabileceği token için özel satış süreci Haziran ayında yapıldı ve bitti. Bir sonraki satış süreci internet sitesinde geri sayımla birlikte Ekim ayında başlayacak. Bu arada bir avantajdan daha bahsedeyim. Tokeni ticaret amaçlı alacak olanlara Bancor ile anlaşması olduğunu ve yakın bir süre içinde orada ticaret yapılabildiğini söylemek istiyorum. Ayrıca ekibin verdiği bilgiye göre çok yakında bir kaç borsa ile daha listelenecekler.

İlgili resim

En başta dediğim gibi Dafzo’nun Türkçe çeviri işini becerebildiğim kadarıyla ben yaptım. Sizde isterseniz aşağıdaki vereceğim linkler aracılığı ile Türkçe dökümana ulaşabilir ve daha geniş bilgi alabilirsiniz.

 

Gelişmelerle ilgili bu başlık altından sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim. Yatırım seçeneklerinizle ilgili yaptığım bu yorumlar kendi bakış açımdan ve araştırmalardan elde ettiğim verilere dayanır. Yatırım yapma kararı vermeden önce, kendi araştırmanızı yapmanız ve kararınızı ona göre vermeniz gerekir.

 

Projenin İnternet Sitesi: https://www.dafzo.io/

Proje Twitter Adresi: https://twitter.com/dafzo_io

Projenin Whitepaper Linki: https://www.dafzo.io/assets/Dafzo.io.pdf

Projenin Bitcointalk ANN Linki: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2916676.0

Projenin Türkçe Whitepaper Linki: https://drive.google.com/open?id=1Jew3mv41ImkvmV1Nw0wF_5MGO4HNI6BL

Proje Bitcointalk Türkçe ANN Sayfası: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4817372.0

 

Bu yazı vycl tarafından yazılmıştır ve tüm hakları tarafıma aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır.

0 Paylaşımlar

3836total visits.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir