Cobo Wallet; Kullanışlı ve Güvenli Kripto Varlık Saklama Yöntemi

Cobo Wallet ile ilgili görsel sonucu

Bitcoin bundan 10 yıl önce hayatımıza yeni girdiğinde henüz büyük çoğunluğumuz kripto varlıklardan haber değildik. Gün geçtikçe Bitcoin başta olmak üzere, her geçen gün artan sayısıyla, bütün kripto varlıklar insanların yaşamına girdi. Başlangıçta çok fazla ihtiyacımız olmasa da son bir kaç yıldır kripto para cüzdanları ihtiyaçlar arasına girdi. Evet hepimiz basitçe kendi kripto cüzdanlarımızı oluşturabiliriz. Örneğin bir Bitcoin cüzdanı edinmek çok zor bir şey değil. Offline olarak bunu sağlamanız bile mümkün. Ancak  konu artan sayıda kripto varlık saklamaya gelince işler biraz karıştı. Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Tron, Stellar, NEO, EOS vs… Bir çoğumuz ufak rakamlarla da olsa bunlara sahibizdir. E o zaman bunları nasıl saklayacağız. Her biri için ayrı cüzdanlar oluşturmak, onların private key’lerini saklamak, kaybetmemek, hack sorunuyla tek tek uğraşmamak… Yani çok fazla denklem var…

Bunun dışında bir de mobil kulanım olayı var. Bilgisayar teknolojisi arttıkça, gelişti ancak bu yeterli miydi? Hepimiz az çok PC kullanımı yapıyoruz ancak mobil cihazlar kadar kullanışlı ve kolay ulaşılabilir değil. Mobil cihazlar her gün, her saat elimizin altında. Bu kripto varlık saklama ve gerektiğinde ivedi işlem yapmaya olanak tanıyan mobil cüzdanlar hayatımıza girmeye başladı.

phone1

Yani anlayacağınız insan hayatı için olağan süreç işlemeye başladı. Önce ihtiyaç ortaya çıktı ve ardından bu ihtiyaca karşılık gelecek şeyler sunulmaya başlandı. Elbette ana konumuz olan Cobo Wallet (Cüzdan) ilk değildi. Ancak Cobo olaya farklı bir bakış açısı getirdi. Bir süredir kullandığım ve deneyimimi sizlere aktarmak istedim. Kripto varlık saklama işi çok önemli. Güvenlik olayı da bu nedenle üst düzeyde olmalı. O zaman temel olarak başlamak gerekirse, Cobo cüzdanın iki farklı modu var. Klasik mobil cüzdanlar gibi Cloud Wallet olarak kullanılıyor. Ama sadece bu da yeterli değil. Cobo ekstra güvenlik amaçlı bir de dahili Hardware wallet sunuyor. Hardware wallet ne diyenler için, bu program size Ledger tarzı bir güvenlik sunacak cüzdan. Yani güvenlik ekipmanları şifreli bir şekilde, mobil cihazınızda saklanıyor. Ve dışarıdan ulaşımı imkansız denilecek durumda.

Aslında Cobo’nun sizlere hangi özelliklerini anlatacağımı şaşırdım açıkçası. Düşündükçe yenileri aklıma geliyor. Uygulamaya ilk giriş yaptığınızda sizlerden Cloud cüzdan için üyelik isteyecek bunu ve hardware wallet oluşturmak için attığınız tüm adımlarda önemli bilgilerinizi (şifre, private key vs.) dikkatle saklamanız gerektiğini unutmayın. Cüzdanınızın üst kısmından Cloud Wallet – HD wallet seçeneğiyle ilerleyebilir ve yatırım kararlarınızı bu cüzdanlar arasında yönlendirebilirsiniz. Saklama işinin yanı sıra Coinmarketcap veya Blockfolio’yu sık kullanıyorsanız Cobo bu iş içinde yanınızda… Market bölümünde tüm kripto paralar için fiyat-market değeri sıralaması ile ve izleme listesi ile size faydalı olacaktır.

phone2

Cobo ayrıca sizlere üçüncü parti uygulamaları sayesinde sizlere Bitcoin ve bir çok kripto arasında trade yapabilmenizi sağlayabiliyor. Ayrıca POS ile çalışan projelerde vote-staking yapabilmenize imkan sağlıyor. Cobo Wallet’ın BitGrow özelliği sayesinde BTC, IOST, DASH, VET ve bir kaç coin’in daha staking ile belirli yüzdelerle kazanç şansı sunuyor. Ayrıca Explore bölümündeki DAPPS’lar aracılığıyla QKC, IOTEX, LOOM ve TOMO gibi bir çok projenin staking’ini yapabilirsiniz. Yine aynı bölümde A’dan Z’ye onlarca DAPPS kullanılabilir vaziyette sizleri bekliyor olacak.

Bütün Etheruem tokenleri yanı sıra, Bitcoin, IOTX, NEO, DCR, ONT, ONG, VET, VTHO, TRX, EOS, ETC, LTC, XRP, DASH, ZEC, DOGE, XZC, CMT, IOST ve bir çok kripto varlığı saklayabilirsiniz. Cobo Wallet’ın çok iyi bir mobil cüzdan olduğunu düşünüyorum ve sizleri de denemeniz için aşağıdaki linkleri kullanmanızı öneriyorum.

Website: https://cobo.com/
Twitter: https://twitter.com/Cobo_Wallet
Facebook: https://www.facebook.com/coboOfficial
Medium: https://medium.com/cobowallet

Bu yazı vycl tarafından yazılmıştır. İzinsiz kopyalanması ve paylaşılması yasaktır.

https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1213661

0 Paylaşımlar

2139total visits.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir