Buying.com Kripto ve Alışveriş Bir Arada

 

Gün geçmiyor ki insan alışkanlıkları değişim göstermesin. Her geçen gün bir yenilik, bir gelişim bizleri baştan aşağıya değiştiriyor. Blockchain’de gelişimine devam ettiği günümüzde insanoğluna pek çok değişim sunuyor. Bunların başında da ekonomik faaliyete konu olanlar geliyor. Bankacılık ve finans sektörüne yönelik pek çok projenin ardından her gün bir alışveriş fikrine dayalı blockchain projesi çıkıyor. Buying’de bu kapsamda bugün ki yazımızın konusu.

 

Alışveriş deyince aklımıza üreticiden, nihai tüketiciye uzanan büyük bir alan gelmeli. Tabi ki ticaretin gerçekleşeceği fiyatları da bu alan içerisindeki etkileşimler sağlıyor. Ülkemizde örneğini sıklıkla gördüğümüz bir konu var. Üreticinin para kazanamamaktan şikayet ettiği bir ortamda, tüketici de çok para ödediğini söyler. Hep bahsederiz ah bu aracılar diye. Aracı dediğimi malı üreticinden alarak, tüketiciye ulaştıran kişiler, pastadan herkesten büyük dilim almaya çalışıyor. Hatta bazı ürünlerde aracı dediğimiz kişiler ya da kurumlar tek de değil! Sonuç olarak hepimizin her ortamda söylediği üzere bu aracılar ticaretin doğasına zarar veriyor. Zaten uzun vadede ekonomiye zarar da veriyor. Ya üretici ürünü üretmekten vazgeçiyor ya da tüketici tercihlerini değiştiriyor. İşte Buying.com üzerinde blockchain destekli büyük bir proje bu sorunların farkında olarak, alışveriş deneyimini farklı kılmak için geliyor. Buying ekibinin iddası distribütör veya aracıya gerek kalmadan direk üreticiden tüketiciye direk ticaret imkanı sunan bir e ticaret platformu olduğu. Yani yukarıda ekonomik sorunlara sebep olan aracı problemini aradan kaldırmayı planlıyor. Üstelik bunu blockchain’in bir çok teknolojik faydasını kullanarak yapıyor. Böyle bir ortamda şeffaflık konusunun ne kadar önemli olduğunu tahmin etmeniz gerekir diye düşünüyorum.

Aslında Buying.com’u tek bir platform olarak anlatmak haksızlık. Birden fazla platformun ortada olduğunu söylemem lazım. Ancak işlemin yürürlüğünde tabiki önemli olan buying.com. Buying, işin merkezinde sayılır. Dropshipper isimli üreticilerin ve tedarikçilerin olduğu platform üzerinden gelen veriler blockchain ağında işlenip buying’e aktarılmak üzere yola çıkar. Bunun yanı sıra snapforce ile backoffice operasyonları da sisteme entegre olur. Bu süreçte platform kullanıcıları yaptıkları işlemler ve referans ağları ile token kazanarak, bu tokenleri alışveriş işlemlerinde veya kargo ücretinde kullanabilir. Tüm bu işlemler sırasında alıcı-satıcı arasındaki organik bağın buying ile sağlandığını tekrar etmek gerekir diye düşünüyorum. Üretici firmalar tüketiciler tarafından oluşturulan sipariş ile işleme başlarlar. Satılan ürünün içeriğine göre buying’in verdiği ekstra hizmetler ile hazırlık aşaması yapılır. Paketleme, adresleme, kategorilendirme ve aktarım anlamında destek sağlayan platfrom ile verilen sipariş depolara aktarıma hazır hale gelir. Depolara ulaşan sipariş doğru yöntem ve zamanlama ile nihai tüketiciye doğru yola çıkar. Tüm bunların blockchain ağı ile destekleneceğini ve takip edilebileceğini hatırlatmakta fayda var.

 

buying ICO ile ilgili görsel sonucuPiyasanın sorunları üzerine kafa yoran buying.com ekibi WeBuy isimli çözüm ile yöneliyor. Alışveriş ölçeklemesinde 1 tane satın alan ile 1000 tane satın alan arasında ciddi bir maliyet farkı olduğunu idrak edebiliyoruz. Aslında WeBuy ile platform toptan alım gücünü, perakende alışverişlere yönlendirmeyi vaat ediyor. Yani platform tek tek ürün satın alan 1000 kişiyi bir araya getirerek siparişi en avantajlı hale getiriyor. Özellikle internet alışverişlerinde bir güven problemi her zaman ortaya çıkabilir. Bu nedenle günümüzde bir çok platformda gördüğümüz üzere, tüketici siparişini teslim alana kadar ödemesi güvenle platformda bekletilir. Webuy gibi bir çözümden sonra depolama sorununu da iStore ile çözmek için fikir üretmiş ekip. Depolamaya kendine özgü bir çözüm sunuyor. Örnekte AirBnb’nin çalışma mantığından verilmiş. Ek depolama alanları ve doğru nakliye stratejisine iStore ismini vermişler bile. Uber gibi herkesin ulaşıma katkı vermesini örnek alan buying aynı mantaliyeti sipariş teslimatına uyarlamak istemiş ve teslimatı bu sayede en uygun fiyatlara sağlamayı deniyor. Genesis ile platform üzerindeki envanterler, maliyetler ve ilerlemeler hakkında herkesin ulaşabileceği şeffaf bir alan yaratılmış. Bu sayede şeffaf ticaret için her konu tamamlanmış oluyor.

 

Buying bugüne kadar tanıtımını yaptığımız bir çok ICO gibi ICO süreci yürütüyor. Bu ICO süreci sonunda başarılı olması halinde yayınlanacak ve tamamen blockchain tabanlı bir alışveriş platformumuz olacak. Üstelik herhangi bir coğrafi sınır olmadan. Çünkü platform, global olarak hizmet verebilecek. ICO ile detaylı bilgileri bir sonraki Buying yazımda paylaşmak istiyorum. Güncellemeler için turkishico.com sitemizi takip etmeye devam edin.

Gelişmelerle ilgili bu başlık altından sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim. Yatırım seçeneklerinizle ilgili yaptığım bu yorumlar kendi bakış açımdan ve araştırmalardan elde ettiğim verilere dayanır. Yatırım yapma kararı vermeden önce, kendi araştırmanızı yapmanız ve kararınızı ona göre vermeniz gerekir.

 

 

Projenin Websitesi          : https://www.buying.com/

Projenin Twitter Adresi : https://twitter.com/buying_com

Buying projesi de birçok platform gibi güvenilir bir bounty platformu olan Bountyhive.io’yu tercih etti. Bountyhive platformuna sizde BURADAN üye olabilir ve sizler de bounty kazancı sağlayabilirsiniz.

 

Bu yazı vycl tarafından yazılmıştır ve tüm hakları tarafıma aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır.

 

 

0 Paylaşımlar

3847total visits.

Buying.com Kripto ve Alışveriş Bir Arada” üzerine 6 düşünce

 • Ekim 31, 2018 tarihinde, saat 10:52 am
  Kalıcı bağlantı

  Herşeyden önce projenin domaini insanı cezbediyor. Bu domain altında ölü bir proje bile olsa tutar gibi sanki. Aynı zamanda içerik olarakta fena değiller ve ekipleri gayet yeterli.

  Yanıtla
 • Aralık 12, 2018 tarihinde, saat 9:32 pm
  Kalıcı bağlantı

  İlk başta projenin hedefleri ve blockchainde e ticaret işinde isim olarak bir adım önde olduğunu düşünüyorum. Ayrıca projenin destekçileride baya güçlü o nedenle ileride başarılı olacaktır.

  Yanıtla
 • Aralık 14, 2018 tarihinde, saat 5:45 pm
  Kalıcı bağlantı

  Projeyi daha detaylı inceleme fırsatı buldum. Hem satıcıyı hem de alıcıyı koruyan önemli tedbirler var. Bence çok iyi yerlere gelecek. Takip etmeye devam ediyorum.

  Yanıtla
 • Aralık 14, 2018 tarihinde, saat 9:02 pm
  Kalıcı bağlantı

  Buying gerçekten başarılı bir proje olma yolunu kat ediyor. Çok başarılı tanıtım olmuş!

  Yanıtla
 • Aralık 14, 2018 tarihinde, saat 9:21 pm
  Kalıcı bağlantı

  Buying.com proje incelemesi için teşekkürler. Ayrıntılı bir inceleme olmuş.

  Yanıtla
 • Aralık 15, 2018 tarihinde, saat 2:38 pm
  Kalıcı bağlantı

  E-ticaretin blockchain için en güzel sektörlerden biri olduğunu hep söylemişimdir. Buying.com projesi de bu harika durumu fark eden ender projelerden. Kesinlikle başarılı olacağını düşünüyorum. Takip etmekte fayda var.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir