Blockchain ve Alışveriş Omni Bazaar’da Bir Araya Geliyor.

OmniBazaar ile ilgili görsel sonucu
https://omnicoin.net/

Blockchain dünyasında gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Blockchain’e bağlı projeler de aynı hızla artmaya devam ediyor. Gün aşırı yeni bir projenin ortaya çıktığını görmek mümkün. O kadar farklı sektörler ve farklı fikirler ortaya çıkmaya başladı ki, takip etmek imkansız hale geldi. Üstelik tüm bu gelişmeler kripto dünyasında Bitcoin başta olmak üzere büyük düzeltmelerin yaşandığı döneme denk geldi. Bitcoin fiyatı USD karşısında zirve yaptığı 24 Aralık 2017 tarihinden sonra gerilemeye başladı. Herkesin Bitcoin için düşebilecek nokta beklentisi farklı iken, Bitcoin bugüne kadar 3000$ seviyelerine kadar geriledi.

Tabi ki bizim için önemli kısım buradan sonra başladı. Altcoin dediğimiz Bitcoin dışındaki tüm kripto paralar piyasadaki adıyla tam bir “ayı” sezonu yaşadı. Ve büyük fiyat düşüşlerini gözlemledik.

Ancak tüm bunlara rağmen kripto para dünyası durmadan genişlemeye, büyümeye devam ediyor. Bitcoin kaynaklı fiyat düşüşleri piyasanın değerine aşağıya çekmiş olsa da, gün geçtikçe artan kripto para sayısı marketin değerini yukarıya çekmeye devam ediyor. Bugün yazımın konusu ise yeni bir proje olan OmniBazaar. Günümüz alışveriş alışkanlıkları e-ticaret lehine değişirken, blockchain ile farklı bir bakış açısı da oluşturuluyor.

Aslında blockchain’e dayalı yüzlerce proje oluşturulmuş durumda ancak gerçek anlamda OmniBazaar gibi kullanılabilecek bir alışveriş platformu göremedim. Aslında aşina olduğumuz bir takım alışveriş platformlarını basitçe düşünebiliriz. Amazon, Ebay, AliExpress gibi alışveriş platformlarından bahsediyorum. Bizdeki örneklerine de N11, GittiGidiyor ve Hepsiburada’yı verebiliriz. Tüm bu platformlarda alıcı satıcı ilişkileri platformun kendisi tarafından yönetilir. Yani satıcı malını platformda yayınlar, alıcı bu yayına karşılık ödemeyi platforma yapar ve satıcının ürünü kendisine ulaştırmasını bekler. İşlem tamamlandığında alıcı ürünü teslim almış ve satıcı da platformdan parasını almış olur. Tabi ki tüm bunları sağlayan platformda aradaki işlem üzerinden payını alır.

OmniBazaar ile ilgili görsel sonucu

OmniBazaar temelde aynı şeyi sağlıyor. Kendi platformunda satıcıların ürünleri listelemesini ve satışa açmasına izin veriyor. Alıcı da bu platform üzerinden satın alım işlemini tamamlayabiliyor. Ancak farklı olarak bu işlemlerin sürecine diğer alışveriş platformlarının aksine OmniBazaar platform olarak dahil olmuyor. Yani alıcı ve satıcı arasındaki köprüyü kuran OmniBazaar bundan sonraki süreci ise blockchain onayına bırakıyor. Sadece ücret geçişi sırasındaki komisyon OmniBazaar platformunda kalırken, bu sayede alıcı ve satıcının ödediği komisyon miktarı daha aza iniyor.

Bu sadece alışveriş tabanına hizmet eden bir özelliği. Bunun yanı sıra OmniBazaar platformu, bu platformda kullanılacak Omni Coin’i sıradan özelliği haricinde pek çok şekilde donanıma tabi hale getirmiş. Omni Coin saniyede 50 işlem yapabilecek bi yapıya sahip halde yaratılmış. Platformda onaycı olarak görev alacak Escrow’lar içinde farklı bir yapıyı ifade ediyor. Ayrıca platform üzerinde yapılan işlemlere ek yeni bir DEX yani borsa oluşturulması da yol haritasında yer alıyor. Bu sayede tüm kripto para türleri ile OmniBazaar platformu kullanımı entegre olacak.

OmniBazaar ile ilgili görsel sonucu

25 milyar gibi yüksek miktarda toplam arzı olan Omni Coin’in 8,4 milyarı satışa sunulmuş durumda. Devam edecek madencili faaliyetleri için 7 milyardan fazla coin ayrıldı. Ve ayrıca platformun iyileştirilmesi için 4 yıla dağıtılmış şekilde kullanılacak 2.5 milyar token ayrıldı.

Projenin Websitesi         : https://omnicoin.net/

Projenin Twitter Adresi: https://twitter.com/OmniBazaar

BitcoinTalk ANN Sayfası: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4755982.0

Whitepaper: http://whitepaper.omnibazaar.com/

Bu yazı vycl tarafından yazılmıştır ve tüm hakları tarafıma aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır.

0 Paylaşımlar

1290total visits.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir