Blockchain Kullanan Alışveriş Platformuyla Gemstra ile Tanışın

gemstra ile ilgili görsel sonucu

 

Bundan 10-15 yıl kadar önce hayatımıza yeni yeni giren ve ülkemizde pek çok insan tarafından reddedilen bir olgu vardı; E-ticaret!  O dönemde yavaş yavaş yaygınlaşan internetin en ilginç getirilerinden biriydi online alışveriş mantığı. Hala hatırlıyorum, özellikle yaşça büyük olanların anında karşı çıktığı bir şeydi. Ülkemizde karpuzu şöyle güzelce tokatlamadan almayan insanlara e-ticareti anlatmak hiç de kolay değildi. İnternetten yapılan harcamalar yine de yıl geçtikçe artış gösterdi. O kadar ki, bazı yıllar artış oranı %100’ü aştı. Ülkemizde Teknosa, Hepsiburada gibi tedarikçilerde Gittigidiyor ve Sahibinden gibi aracı internet platformları da çok tutuldu. Daha sonra çok eski olmasa da N11 ile yeni bir soluk geldi online alışverişe. Ancak ülkemiz dışında ABD’de Amazon ve Ebay fırtınalar estirirken, Aliexpress haritanın bir diğer ucundan oyuna bir girdi ki sormayın. Ülkelerin içindeki pazarların yetersiz gelmesi bu firmaları gelişen küreselleşme olgusuyla global hale getirdi. Artık e ticaret sadece bir ülke içinde değil, dış ticaretinde gelişen bir ayağı oldu.

 

Blockchain hayatımıza girdikten sonra bir çok fikir ortaya atıldı. Bizzat projesini detaylı inceledğim bir kaç perakendecilik fikri de vardı. Açıkcası çok da başarılı olduklarını söyleyemeyiz. Çünkü klasik sayabileceğimiz alışveriş yöntemleri de artık yön değiştirmeye başladı. Instagram ve Facebook üzerinden herkesin satış yapabildiği ve üstelik komisyonsuz satış yapabildikleri bir ortam oluştu. Artık özellikle küçük satıcıların gözdesi sosyal medya platformları haline geldi. Peki blockchain teknolojisi bu işe farklı bir bakış açısı getiremezmiydi? Tabi ki iyi bir fikir herşeyi bir anda değiştirebilir. Henüz yolun başında olan Gemstra bu konuda bir fikir geliştirdi. Sosyal satıcılar ve perakendecileri bir araya getiren bu fikirde, satıcılar kolaylıkla satmak istedikleri markaların birer temsilcisi haline gelebilir. Markalar ise bu fikirleri destekleyerek satış rakamlarını arttırırken satıcılara kazanç fırsatı sunar. Bunu sağladığı platforma Astra adı verilmiş. Alıcı, satıcı ve markayı tek bir ortamda bir araya getiren fikir basit mantıkla Gittigidiyor ve Sahibinden gibi çalışıyor. Satıcılar bir çok mağazaya ait ürünü satabiliyorlar. Astra platformu hali hazırda satıcılar ve markalar için kayıt almaya başlamış durumda. Maalesef henüz yola yeni çıkan bir proje olduğundan şu an sadece ABD ve Kanada için kayıt alıyor.

 

gemstra ile ilgili görsel sonucu

Astra veri depolarken blockchain’in verdiği güçle merkezi olmayan ve şeffaf bir anlayış ortaya koyarak, satış işlemlerini özgürleştiriyor. Ayrıca dünyanın neresinde olursa olsun satıcıların, ürünlerini satabildikleri Astra platformunu kullanmalarına da olanak veriyor. Bütün bunlar yapılırken ise platformda ödeme, komisyon ve ödül işlemlerinde Gemstra token (GMS) kullanılıyor.  Projenin ilerleyen kısmında Gemstra SDK’nın yayınlanarak platformun açık kaynaklı bir hale getirilmesi hedefleniyor. Bu sayede satıcılar platform üzerinde özgür bir şekilde kendi satış kanallarını oluşturabilecekler. Bu gerçekten paha biçilemez bir fırsat olabilir. Şimdiye kadar alışveriş platformların da açık kaynaklı bir platform görmedik. Zaten mantık olarak bir kişi tarafından regüle edilen bir ortamında açık kaynaklı olması çok kolay değil.

 

Az önce de bahsettiğim gibi, GMS token platform kullanılırken bir ekonomik model olacak. GMS token açık kaynak özelliği kazanacak bu platformun ödeme yöntemi ve komisyon işlemlerine öncül olarak kullanılacak. Ayrıca markalar satıcılara ödül sistemi ile GMS token teklif ederek satış için onları motive etmeyi deneyebilirler. Gemstra’nın gelir modeline göre platformu işletecek olan Gemstra Foundation ( yani Gemstra Vakfı) yaklaşık %15 civarı bir gelir elde eder. Bunu markalardan ve satıcılardan komisyon olarak alır. Satış işlemlerinde %1-2 civar bir komisyon alması planlanmaktadır.  Gemstra 180 milyar $’ı aşan bu e ticaret pazarında yeni bir solu ve blockchaine dayalı bir yenilik geliştirmeye çabalıyor. 2018 Eylül ayına kadar ciddi bir ilerleme beklenen projede o tarihten itibaren yıllık 5 milyon $’ı aşan bir gelir beklentisi hedefleniyor.

 

0.01$ fiyatıyla satışa sunulmuş olan GMS token, ERC-20 protokolü ile yaratılmış ve Ethereum ağı üzerinde işlem görüyor. 16 milyar adet üretilen tokenin %40’ı yani 6.4 milyarı satışa sunuluyor. Bir konuyu eleştirmem gerekiyor üretilen token sayısı ile satılan token sayısı arasında oran biraz dengesiz. İyi tasarlanmış ve çalışabilecek bir platformda bu denli orantısız bir fonlama iyi karşılanmayabilir. %40 satışa ayrılan tokenden sonra takım ve danışmanlara %30 gibi bir oran da token ayrılmış, ayrıca dağıtım ücretleri, komisyonlar ve reklam giderleri için de %30 ayrılmış. Dışarıdan baktığım zaman iki kalemde azaltılabilir veya token sayısı azaltılarak oranlarda aşağı çekilebilirdi diye düşünüyorum. Yine de bir geleceği olabileceğini düşünüyorum.

 

 

Gelişmelerle ilgili bu başlık altından sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim. Yatırım seçeneklerinizle ilgili yaptığım bu yorumlar kendi bakış açımdan ve araştırmalardan elde ettiğim verilere dayanır. Yatırım yapma kararı vermeden önce, kendi araştırmanızı yapmanız ve kararınızı ona göre vermeniz gerekir.

 

 

Projenin Websitesi          : https://gemstra.com

Projenin Twitter Adresi : https://twitter.com/gemstraofficial

Gemstra projesi de birçok platform gibi güvenilir bir bounty platformu olan Bountyhive.io’yu tercih etti. Bountyhive platformuna sizde BURADAN üye olabilir ve sizler de bounty kazancı sağlayabilirsiniz.

 

Bu yazı vycl tarafından yazılmıştır ve tüm hakları tarafıma aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır.

 

 

0 Paylaşımlar

7099total visits,1visits today

Blockchain Kullanan Alışveriş Platformuyla Gemstra ile Tanışın” üzerine bir düşünce

  • Kasım 3, 2018 tarihinde, saat 9:36 pm
    Kalıcı bağlantı

    Rekabetin çok yüksek olduğu eticaret sektöründe, belirli bir markanın ürününü satabilmek hiç de kolay değil. Birçok girişimci sosyal medya üzerinden yapılan satışları görünce direkt piyasaya dalıyor ve maalesef umduklarını bulamıyorlar. Umarım Gemstra sayesinde hedeflerine daha sağlam adımlarla ilerlemeleri mümkün olur.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir