Blockchain ile Navigasyon Fikri Navibration’dan Geliyor!

navibration ile ilgili görsel sonucu

 

Blockchain  hayatımıza neler getirmedi ki? Şaşırılacak daha ne çıkabilir derken karşıma Navibration çıktı. İnsan hayatını kolaylaştırabilecek her projeye daha olumlu baktığım için maddi getirisinden ziyade yararlı bir proje Navibration. Bu nedenle benim daha yakından incelememe konu oldu. Bundan 5 -6 yıl önce navigasyon cihazları (ülkemizde) yaygınlaşmaya başladı. Başta araçlara monte edilen o kocaman cihazlar gittikçe küçüldü, küçüldükçe fonksiyonları ve kullanılırlığı arttı. Kullanımı arttıkça teknolojisi gelişti. Bugün temelde hemen hemen tüm araçlarda var olan navigasyon sadece bununla kalmadı. Artık mobil cihazlara tamamen girdi. Mobil cihazlarda o kadar ileri gitti ki artık o adres sormalar falan tarihe karışmaya başladı. Yakın gelecekte Cem Yılmaz’ın Faruk Eczanesi nerde esprisi tamamen anlaşılmaz olabilir. Çünkü artık o eczaneyi herkes telefonunda basit bir aramayla buluyor ve oraya en kolay nasıl ulaşabileceğini biliyor.

 

Peki ya Navibration hayatımızı daha da kolaylaştırmayı vaat ediyorsa? Önce tanıtalım. Navibration patent almış bir teknoloji! Proje adını navigasyondan almış çünkü yeni bir sistem. Biliyorsunuz ki mobil cihazlarımız internet bağlantısı olmadan sizi yönlendiremeyebiliyor. Ya da yönlendirme doğruluğu azalıyor. Navibration bize mobil cihazınıza bile bakmadan titreşim ile navigasyon işlevi sunmayı vaat ediyor. Üstelik bunun için sizden internet bağlantısı sağlamanızı da istemiyor. Hatta ve hatta telefonunuza bakmanıza bile gerek yok. Navibration’u açın ve titreşimleri izleyin… Bir çoğumuz için telefona bakıp bakmamak önemli değil. Ancak görme engelli insanlar için bu çok önemli. Evet görme engelliler için ulaşım sorununa büyük bir çözüm olabilecek bir proje Navibration. Sırf bu nedenle bile çok fazla destek görmesi gerektiğini düşünüyorum.

navibration ile ilgili görsel sonucu

Bilmediğimiz bir yere gittiğimizde, özellikle yurtdışı seyahatlerinde ellerinde haritalar olan insanlar komik bir şekilde haritayı döndürerek nerede olduklarını ve ne yöne gideceklerini bilemez. Navibration ile haritalara ihtiyacımız yok! Yine özellikle yurtdışı seyahatlerinde internet erişiminiz kısıtlı olabiliyor. Navibration ile internete de ihtiyacımız yok! Navibration’u araştırırken enterasan bir şey karşılaştım. Navibration Deneyimi (buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz) bölümünde şimdilik 4 ancak yakında bölümünde göreceğiniz üzere onlarca şehir için Navibration ile seyahat deneyimi paylaşılmış. Örneğin Brüksel için Navibration deneyimi ile nasıl bir güzergah çizilmiş, sizlere bilgilendirme amaçlı şimdilik sadece İngilizce hazırlanmış rehberiyle yardımcı olabilecek özellikte hazırlanmış muhteşem bir kaynak. Yurtdışı gezilerinde yön bulmakta zorlanmış birisi olarak daha programı görmeden keşke olsaymış diyebiliyorum. Özellikle Venedik’te neler çekmiştim. Orada böyle bir program hayat kurtarıcı olabilirdi. Bu şehir programlarında 2018 yılı için 30 ülke, 150 şehir, 4000 nokta ve 500 saatlik rehber anlatımı hedeflenmiş. Navibration çalışmak için ICO sürecini beklememiş ve çalışmaya başlamış bir proje. Projeyi inceleyip sevmeyecek insan yoktur diye düşünüyorum. Eminim herkesin işine yarayacak bir şey bu.

 

Bu kadar övdükten sonra ne olduğunu görmenizi istiyorum. Ve evet şu an da Android ve Apple Store‘da ücretsiz bir programı var projenin. Programı denerseniz göreceksiniz ki nokta nokta sizi İlgili resimyönlendirebilen, önemli noktaları size sesli aktarabilen ve size gittiğiniz yeri tanımanızı sağlayabilecek muazzam bir uygulama. Platform bir nevi açık kaynaklı olacak. Bilinmeyen bir nokta güvenilir yerel kullanıcılar tarafından düzenlenerek, yayınlanabilecek. Çoklu dil desteği de yine kullanıcılar tarafından sağlanabilecek. Yine bir kullanıcı rota içeriğini yazarken bir diğeri sesli anlatım ekleyecek. Tabii ki bu süreç güvenilir bir kaynağı kendiliğinden ortaya çıkarmaz. Bunu da düşünen Navibration takımı, bu iş için kuracağı bir ekiple, tüm bu içeriği düzenleyip yayınlayarak, hizmete sunacak.

 

Tabiki ekonomisi olmayan hiç bir şey hayatta kalamaz. Bu nedenle ICO sürecini başlatan Navibration başarılı olmak için çalışıyor.  Hatta diğerlerinden farklı olarak İspanya hükümetinden, İspanya Ekonomi Bakanlığından destek alan bir proje. Bu nedenle yatırımların bir devlet desteğine sahip projede olması avantaj olacaktır. NaviCoin ile bu seyahat deneyimlerinden faydalanabileceğinizi öncelikle söylemem lazım. Normal itibari paralar ile de bunu yapabileceksiniz ancak bunu yaparken o anki kur ile NaviCoin’e otomatik olarka çevirecek. Navibration platformunda içerik katkısı verecek kişiler de NaviCoin ile ödüllendirilecek. Navibration yukarıda da bahsettiğim için çalışan bir proje. Alfa sürümü devrede ve ücretsiz mobil uygumaları da hizmete açılmış durumda. Üstelik yakında Navibration Watch isimli Navibration uyumlu bir akıllı saat ve yine uyumlu bir görme engelli bastonu satışa sunulacak. Özellikle bu baston ile görme engelliler çok daha rahat hareket etme şansına sahip olacak.

 

navibration ile ilgili görsel sonucuNaviCoin’in ne işe yaracağını anlattım. Son olarak da token ve satış detaylarını vereyim. Token sembolu NAVI olan token, ERC 20 tabanlı ve toplam miktarı 300.000.000 adet. 0,05$ fiyatı ile satışa çıkacak toplam 120.000.000 token için soft cap hedefi sadece 500.000$. Hardcap hedefi ise yine bir çok projeye göre çok düşük sadece 6.000.000$! Satışa çıkan tokenler ilk bakışta biraz az görünebilir. Bunun hedeflenen yatırımın az olmasını açıkladığını düşünüyorum. Zira %40’ı satılan tokenlerin %20’si daha sonra platformun geliştirilmesi sırasında içerik üretenlere dağıtılmak üzere saklandığını belirteyim. Yani toplam tokenin %60’ını satmak ve sattığı bu tokenlerin %20’sinden elde ettiği geliri tekrar platform geliştirmesine harcamak yerine, platformu geliştiren kişilere bir ödül sistemi ve ekosistem kurarak akıllıca bir strateji geliştirmişler. Projeyi çok beğendiğimi tekrar dile getirmek istiyorum.

 

Gelişmelerle ilgili bu başlık altından sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim. Yatırım seçeneklerinizle ilgili yaptığım bu yorumlar kendi bakış açımdan ve araştırmalardan elde ettiğim verilere dayanır. Yatırım yapma kararı vermeden önce, kendi araştırmanızı yapmanız ve kararınızı ona göre vermeniz gerekir.

 

 

 

 

Projenin Websitesi          : https://www.navibration.com/

Projenin Twitter Adresi : https://twitter.com/Navibration

Navibration projesi de birçok platform gibi güvenilir bir bounty platformu olan Bountyhive.io’yu tercih etti. Bountyhive platformuna sizde BURADAN üye olabilir ve sizler de bounty kazancı sağlayabilirsiniz.

 

Bu yazı vycl tarafından yazılmıştır ve tüm hakları tarafıma aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır.

 

0 Paylaşımlar

299451total visits.

Blockchain ile Navigasyon Fikri Navibration’dan Geliyor!” üzerine 6 düşünce

 • Ekim 31, 2018 tarihinde, saat 10:51 am
  Kalıcı bağlantı

  Navigasyon yakın tarihte büyük gelişme sağlamış bir sektör, blockchain teknolojisi ile birleşince de ortaya muhteşem bir proje çıkmış.

  Yanıtla
 • Aralık 12, 2018 tarihinde, saat 9:33 pm
  Kalıcı bağlantı

  Günümüzde herkes navigasyon kullanıyor. Bunu blockchaine taşımaları harika olmuş. Acaba herhangi bir uygulama yapacaklar mı? Yada her hangi bir navigasyon cihazı olacak mı?

  Yanıtla
 • Aralık 14, 2018 tarihinde, saat 6:19 pm
  Kalıcı bağlantı

  Mevcut uygulamanın internet olmadan kullanılacak olması gerçekten de güzel. Mevcut ürünlerin navi coin sahiplerine indirimli olarak satışa sunulacak olması da ayrı bir güzellik. Açıkçası akıllı saati almayı düşünüyorum. Teşekkürler bilgilendirme için.

  Yanıtla
 • Aralık 14, 2018 tarihinde, saat 9:03 pm
  Kalıcı bağlantı

  Navigasyon uygulamasın blok zinciri üzerinde kurulması oldukça kullanışlı olacaktır. Başarılı bir yazı olmuş!

  Yanıtla
 • Aralık 14, 2018 tarihinde, saat 9:21 pm
  Kalıcı bağlantı

  Navibration Experiences proje incelemesi için teşekkürler. Ayrıntılı bir inceleme olmuş.

  Yanıtla
 • Aralık 15, 2018 tarihinde, saat 2:39 pm
  Kalıcı bağlantı

  Mevcut harita ve navigasyon yazılımlarının aksine keşfetmeye öncelik verenler için harika bir proje. Ayrıca katılımcıların da gelir kazanmaları projeye katılımı arttıracaktır. Dikkate değer. Güzel bir inceleme olmuş, teşekkürler.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir