Blockchain ile Atık Yönetimi; Swachhcoin

swachhcoin ile ilgili görsel sonucu

Greenpeace gösterilerini ve çevre duyarlılığı konusunda çalışmalarını görmüşsünüzdür. Yaklaşımları biraz farklı da olsa sanırım dünyaya çevre korumacılığı konusunda bir farkındalık kazandırdılar. Bugünlerde çok etkili değiller. Sanırım kendilerini zincirle bir yere bağlamanın çözüm olamayabileceği konusunu anladılar.  İnsan doğası gereği son ana gelmedikçe, gerekli adımları atmakta zorlanıyor. Konu çevre olunca maalesef daha dikkatli olmamız gereksede, gün geçtikçe kötüye gidiyoruz. Blockchain dünyası geliştikçe çıkan projeler arasında pek çok kez çevre duyarlılığını gördüm. Bundan çok da mutlu oldum. Demek ki son ana gelmeden de bir şeylerin farkına varabildik. Tabi ki şu ana kadar yapılan çalışmalar yetersiz ama en azından bir başlangıç var. Çevre kirliliği dünyamıza zarar veriyor ve maalesef kirlilik her geçen gün artarak devam ediyor. Yine burada blogumda temiz enerji üzerine bir projeden bahsetmiştim. Atıklar ve onlardan elde edilen enerjinin blockchain ağı için kullanılmasını ele alan bir şirketin projesiydi. Bugün yine atık yönetiminden bahsedeceğim. Ancak bu sefer farklı olan bir şey var. Atık yönetimi ile ilgilenen bu projemiz kar amacı gütmüyor. Üniversite okuyan bir çok kişi “kamu yararı” konusunu duymuştur. Swachhcoin ile kâr amacı gütmeyen Swachhcoin Vakfı, çevre kirliliği ve atık yönetimi konusunda bir proje ortaya attı. Projeyi 3-4 aydır gözlemleme şansı buldum. Kitlesel fonlama yöntemi ile yola çıkan pek çok proje yatırım alamazken, Swachhcoin ciddi duruşu ile güzel bir ilerleme kaydedebildi. Yeterli mi, bu tarz bir proje için değil ancak arkasının geleceğini tahmin ediyorum.

 

Swachhcoin atık yönetimi adına çalışan bütün paydaşlara katkı sağlamak üzere hazırlanmış. Yani kendisi bir işletme kurarak kâr etmeye çalışarak yapmıyor. Projenin ilerleyen aşamalarında bunlar da olacak ama Swachhcoin’in ilk amacı atıkların potansiyeli konusunda tam bir farkındalık yaratmak. Atık yönetimi adına çalışan tüm endüstri elemanlarının verimini arttıracak, doğru yönlendirecek bu proje ile geleceğimiz bir nebze daha iyi durumda olabilir. Dünya da yılda 1 milyar tondan fazla atık üretiliyor ve atık sorununun büyük bir kısmını dünya da sadece 2 ülkenin ürettiğini bilseniz şaşışırırmıydınız? ABD ve Çin yıllık toplam atık miktarının %55’i üretiyor.  Maalesef araştırmalar atık miktarının sürekli artış eğilimde olduğunu gösteriyor.  Swachhcoin projesi ile 2028 yılına kadar üretilen bu atıkların %80’ine kadarının etkin şekilde işlenir hale gelmesi planlanıyor. Nasıl çalışacaklarını anlattıkları yolu başarılı buldum ve bende kısaca özetleyeyim.

SWATEL : Swachh Adaptive Intelligence (Swachh Uyarlanabilir Zeka)swachhcoin ile ilgili görsel sonucu

Atık yönetimi üzerine çalışan uyarlanabilir zeka teknolojisi ile atıkların işlenmesi, ekipmanların etkin kullanımı ve çıktıların doğru yönlendirilmesini anlatan aşama.

SWATA : Swach Big Data (Swach Büyük Veri)

Toplama, işleme, taşıma ve çıktıların dağıtımı sürecinin etkin ve doğru verilerle yönetilmesini anlatan veri sürecini ifade eder.

SWIOT : Swachh Internet of Thing (Swachh IOT)

Atık yönetimi sürecinde SWATA sürecinde dahil verilerde dahil tüm süreçlerin yönetimini mümkün kılan önemli bir aşama.

SWACHH BIN

Sanırım “Bin” kelimesini duymuşsunuzdur. Buradaki anlamı atık toplama kutusu olan bu süreçte tüm aşamalarda atık işleme sürecinin tamamını ele alıp çıktıları düzenleyen son aşama.

 

İşte bu 4 program ve aşama sonucunda atık işleme sürecini kaliteli ve etkin kılan Swachhcoin’in ilk amacı farkındalık yaratmak. Bunu tokenizasyon denilen yöntem ile yapıyor. Atık toplama, işleme, çıktıları alma ve doğru yönlendirme sonucu ödüllendirme sistemine dayanan bu platform iyi tasarlanmış bir platform. Büyük bir ekonomik yapıyı gözünüzün önüne getirmek istiyorum. Aşağıda da anlatıldığı gibi basit bir atık yönetim şeması değil önümüzde olan. İşi blockchain ile destekleyerek, token ekonomisi yaratarak büyük bir ekonomik yapı ve sürdürülebilir atık yönetim programı oluşturmak amacıyla yola çıkmış Swachhcoin. Atıkların toplanıp, fabrikaya iletilmesi ve işlenmeye başlanması ile ekonomi başlıyor. Atıkların bu aşamasından başlayan ekonomik yapı kripto para borsaları ve yatırımcıların dahil oluşuyla büyümeye devam ediyor. Sanırım alta koyduğum bu şema size bir fikir verecektir.

 

swachhcoin process ile ilgili görsel sonucu

Swachhcoin yatırımcısı içi son bir şey daha belirtmek istiyorum. Proje ekibi çok iyi çalışan bir ekip. Projenin gelişimini bizzat izlediğim için buna şahit oldum. Proje ICO süreci bitmeden LaToken platformuyla coin listelenmesi konusunda bir anlaşmaya vardı bile. Kasım ayının sonunda Latoken’de listelenmiş olacak SCX token için satın almak isteyenler için bonus fırsatı websitesinde belirtiliyor. Bir sonraki yazımda sizler Swachhcoin token ekonomisinden bahsedeceğim.

 

Gelişmelerle ilgili bu başlık altından sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim. Yatırım seçeneklerinizle ilgili yaptığım bu yorumlar kendi bakış açımdan ve araştırmalardan elde ettiğim verilere dayanır. Yatırım yapma kararı vermeden önce, kendi araştırmanızı yapmanız ve kararınızı ona göre vermeniz gerekir.

 

 

Projenin Websitesi              : https://swachhcoin.com/

Projenin Twitter Adresi     : https://twitter.com/@swachhcoin

Projenin Facebook Adresi : https://www.facebook.com/swachhcoinofficial

 

Swachhcoin projesi de birçok platform gibi güvenilir bir bounty platformu olan Bountyhive.io’yu tercih etti. Bountyhive platformuna sizde BURADAN üye olabilir ve sizler de bounty kazancı sağlayabilirsiniz.

 

Bu yazı vycl tarafından yazılmıştır ve tüm hakları tarafıma aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır.

0 Paylaşımlar

1557total visits.

Blockchain ile Atık Yönetimi; Swachhcoin” üzerine 9 düşünce

 • Ekim 31, 2018 tarihinde, saat 10:48 am
  Kalıcı bağlantı

  atık yönetimi çağımızda çok önemli yer tutan bir alan. Bu alanı blockchain teknolojisiyle birleştirebilmek te ayrıca güzel bir çalışma. Çalışma alanı gelecek vadeden bir alan.

  Yanıtla
 • Kasım 2, 2018 tarihinde, saat 1:01 pm
  Kalıcı bağlantı

  doğa dostu atık yönetimi konusunda insanları bilinçlendiren ve doğru kullanım prosedürleri ile dünyayı yaşanabilir kılan iyi bir proje, çok iyi anlatmışsınız. tebrikler.

  Yanıtla
 • Kasım 14, 2018 tarihinde, saat 5:14 am
  Kalıcı bağlantı

  Swachhcoin projesi sadece Hindistan da değil dünya çapında geri dönüşüm alanında devrim yapacak bir proje. İçerdiği araçlarla tüm işleri güncel teknoloji ve hızla buluşturuyor.

  Yanıtla
 • Kasım 15, 2018 tarihinde, saat 1:16 am
  Kalıcı bağlantı

  Swachhcoin projesindeki gelişmeleri yakından takip ediyorum. Açıkçası, bu tür bir projenin hardcap miktarına ulaştığını görmek beni sevindirir.
  Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • Kasım 16, 2018 tarihinde, saat 5:43 pm
  Kalıcı bağlantı

  Blockchain ile Atık Yönetimi projesi olan Swachhcoin farklı bir proje olarak planlanmıştır.

  Yanıtla
 • Kasım 17, 2018 tarihinde, saat 9:05 pm
  Kalıcı bağlantı

  Çevre temizliği ve atık yönetimi ile ilgili harika bir proje daha bu tarz projelerin başarılı olması için desteklemeliyiz.

  Yanıtla
 • Kasım 17, 2018 tarihinde, saat 9:26 pm
  Kalıcı bağlantı

  Çevre bilincinin geliştiği şu dönemlerde bence çok iyi bir proje olacaktır. Ümit ederim ki başarılı bir yerlere gelsinler.

  Yanıtla
 • Kasım 18, 2018 tarihinde, saat 9:10 am
  Kalıcı bağlantı

  Bu proje atıklardan dönüşüm üzerine kurulu bir proje olduğu için başarılı olacağını zann ediyorum.

  Yanıtla
 • Kasım 19, 2018 tarihinde, saat 6:03 am
  Kalıcı bağlantı

  Atıkları geri döünüşüme kazandırmayı amaçlayan bir proje olması çok güzel. Gereken desteği fazlasıyla alacaktır.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir